PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Biedronka vs Lidl. Oto, jak płacą największe sieci handlowe w Polsce

Lidl Polska wydał pierwszy raport dotyczący zrównoważonego rozwoju, który podsumowuje 2 ostatnie lata działalności w Polsce. Sporo w nim informacji na temat zatrudnienia czy polityki wynagrodzeń. I tak nowi pracownicy sieci w Polsce mogą liczyć na płace w wysokości od 3100 do 3850 zł brutto miesięcznie. Sprawdzamy, jak te kwoty wypadają na tle branży handlowej w Polsce. Porównujemy je ze stawkami, jakie oferuje największa konkurencja w kraju, czyli sieć Biedronka.

Biedronka vs Lidl. Oto, jak płacą największe sieci handlowe w Polsce
Adobe Stock
REKLAMA
 • Lidl opublikował "Raport zrównoważonego rozwoju" (CSR), w którym sporo miejsca poświęcono pracy.
 • W lutym 2019 r. w firmie w Polsce pracowało na etacie 17 561 osób. Dla porównania właściciel konkurencyjnej sieci Biedronka zatrudnia 67 tysięcy osób na umowy o pracę. 
 • Obie sieci są czołowymi graczami rynku handlu detalicznego w Polsce.

Z "Raportu zrównoważonego rozwoju" (CSR) sieci Lidl dowiadujemy się, że w lutym 2019 r. w Lidlu w Polsce pracowało 17 561 osób. Byli to pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę. Jak podkreśla Lidl, ta liczba to o 13 proc. więcej osób niż w 2018 r.

Większość z omawianej kadry to osoby pomiędzy 30. a 50. rokiem życia, choć wśród zatrudnionych znajdziemy też pracownika w wieku nawet 68 lat. Najmłodszy ma 18 lat.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Lidl to także mocno sfeminizowana firma. Z ponad 17,5 tys. zatrudnionych 13 552 stanowiły kobiety, 4009 mężczyźni. Poziom rotacji pracowników to 19 proc.

Zarobki bez tajemnic

Lidl chwali się, że prowadzi "transparentną politykę wynagradzania," czego potwierdzeniem jest wyszczególnienie w raporcie zarobków pracowników sieci.

I tak nowy pracownik sklepu otrzymuje od 3100 do 3850 zł brutto. Po 2 latach jego wynagrodzenie wzrasta do 3450 zł brutto. To płace w mniejszych miejscowościach. W aglomeracjach takich jak Warszawa, Szczecin czy Gdańsk płaca pracującego w sklepie po 2 latach rośnie do 4350 zł brutto.

Rozpoczynający pracę w Lidlu pracownik magazynu obsługujący wózek widłowy otrzymuje pensję w wysokości 4050 zł brutto. Po 3 latach jego wynagrodzenie rośnie do 4900 zł brutto.

Pracownik magazynu zajmujący się komisjonowaniem towaru, z pełnym zakresem odpowiedzialności, rozpoczynając pracę zarabia do 4000 zł brutto. Po 3 latach jego pensja wzrasta do 4800 zł brutto, choć to najwyższa pensja, na jaką może liczyć.

Czytaj też: Polska klasa średnia. Połowa bez oszczędności i z kredytem

Jak akcentuje firma, "nie ma odstępstw od zasady równego wynagradzania kobiet i mężczyzn." Wynagrodzenia na podobnych stanowiskach mogą się różnić ze względu na staż pracy i zakres obowiązków, ale nie ze względu na płeć.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Biedronka vs Lidl. Oto, jak płacą największe sieci handlowe w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Pracuje tam 2019-09-13 09:55:10

  Nie ma czegoś takiego jak cały etat w Lidlu. Bajki piszecie 10 lat tam pracuje i dopiero na zastępcę jest cały etat. Lidla nie polecam osobiście. Tylko dobre zarobki i naprawdę tylko tyle.

 • Dope 2019-09-11 16:34:18

  Bo większość pracuje na całym etacie ;)

 • Jacek 2019-09-11 14:18:39

  Tylko czemu w artykule nie jest podane że w Lidlu nikt nie pracuje na całym etacie?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA