PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Belgia: Niesubordynowany książę straci część uposażenia

  • Autor: PAP/JS
  • 8 sie 2017 18:46

53-letni książę Wawrzyniec, młodszy brat króla Belgów Filipa, straci części uposażenia, bo bez zgody rządu wziął udział w przyjęciu w chińskiej ambasadzie z okazji 90. rocznicy powstania Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ChRL - podały belgijskie media.

Belgia: Niesubordynowany książę straci część uposażenia
Adobe Stock
REKLAMA

Książę, podobnie jak reszta rodziny królewskiej, ma zakaz podejmowania działalności o charakterze politycznym albo spotkań z przedstawicielami innych krajów bez wyraźnej zgody rządu. Po kilku wpadkach zobowiązał się na piśmie do przestrzegania tej reguły w 2011 roku, pod naciskiem ówczesnego premiera Yves'a Leterme'a.

Tymczasem okazało się, że Wawrzyniec z nikim nie uzgodnił swoje obecności w lipcu w ambasadzie Chin, co zostało uwiecznione na zdjęciu, na którym pozuje on w mundurze Marynarki Wojennej razem z innymi osobami krojącymi tort na rocznicę chińskiej armii. Książę sam opublikował to zdjęcie na Twitterze.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Tego było za dużo dla belgijskich władz, które już kilkakrotnie wcześniej kierowały pod adresem Wawrzyńca dyscyplinujące ostrzeżenia, gdy spotykał się on z przedstawicielami zagranicznych rządów, np. z premierem Sri Lanki.

W poniedziałek (7 sierpnia) rano premier Belgii Charles Michel spotkał się z królem Filipem, a po tej rozmowie otoczenie szefa rządu zapowiedziało wszczęcie procedury sankcji wobec księcia, co ma polegać na obcięciu pensji wynoszącej 308 tys. euro rocznie. Cytowany przez agencję Belga Pałac Królewski podał, że decyzja Michela zapadła po uzgodnieniu z monarchą.

Wawrzyniec, znany m.in. z zamiłowania do przekraczania prędkości oraz niefortunnych wypowiedzi, od młodości uchodzi za enfant terrible rodziny królewskiej. Obecnie zajmuje on 12. miejsce w kolejce do belgijskiego tronu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Belgia: Niesubordynowany książę straci część uposażenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA