PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Będzie dodatkowe 200 zł miesięcznie dla strażaków

W środę weszło w życie rozporządzenie dotyczące świadczeń ratowniczych dla strażaków ochotników. Druhowie mogą składać wnioski o 200 zł miesięcznie za wysługę lat w ochotniczej służbie.

  • Autor: PAP/JP
  • 9 lut 2022 11:26
Będzie dodatkowe 200 zł miesięcznie dla strażaków
Strażacy mogą składać wnioski o 200 zł miesięcznie za wysługę lat w ochotniczej służbie (Fot. Flickr/MSWiA)
REKLAMA

Prawo do tego świadczenia przysługuje druhom i druhnom OSP, którzy służyli co najmniej przez 25 lat - w przypadku mężczyzn - oraz 20 lat - w przypadku kobiet. W tym czasie powinni co najmniej raz w roku brać udział w działaniach i akcjach ratowniczych. Przy naliczaniu wysługi lat nie jest jednak konieczne zachowanie ciągłości.

Przed wejściem w życie nowej ustawy o OSP, która wprowadziła to świadczenie, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik podkreślał, że jest ono oczekiwane przez strażaków i ratowników. "Mamy niemal same dobre sygnały ze środowiska Ochotniczych Straży Pożarnych dotyczące właśnie uregulowania ich praw, przyznania im dodatku emerytalnego" - mówił. Wąsik podkreślał, że postulat wprowadzenia takiego świadczenia był formułowany od wielu lat.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Często zresztą składano takie obietnice i chyba przyszedł czas, żeby tę sprawę uregulować" - podkreślał.

Świadczenie ratownicze zgodnie z nowymi przepisami przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej.

"Osobie, która złoży wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego w terminie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, przyznaje się prawo do świadczenia ratowniczego od miesiąca wejścia w życie ustawy" - poinformowała w środę Państwowa Straż Pożarna. Dodając, że świadczenie będzie wypłacane miesięcznie, do 15. dnia miesiąca.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będzie dodatkowe 200 zł miesięcznie dla strażaków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA