W resorcie rodziny i polityki społecznej trwają prace koncepcyjne i analityczne mające na celu przygotowanie projektu ustawy regulującej rozwiązania prawne w zakresie wypłaty czternastej emerytury w 2022 r. – przekazało MRiPS.

- Zasady przyznawania 14. emerytury będą podobne do rozwiązań z ubiegłego roku - przekazało ministerstwo.
- Określona zostanie kwota graniczna, do której czternasta emerytura będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej w 2022 r., i powyżej której wysokość czternastki będzie zmniejszana według zasady "złotówka za złotówkę" do wysokości najniższej emerytury - podano.
- Decyzje w sprawie czternastej emerytury wydawać będą i świadczenie to wypłacać właściwe organy emerytalno-rentowe.
Na początku kwietnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w drugiej połowie roku zostanie wypłacona czternasta emerytura. Wcześniej resort rodziny informował, że wypłata czternastej emerytury będzie przebiegać na podobnych zasadach jak w ubiegłym roku. W 2021 r. - jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze).
MRiPS przekazało w komentarzu, że w resorcie trwają prace koncepcyjne i analityczne mające na celu przygotowanie projektu ustawy regulującej rozwiązania prawne w zakresie wypłaty czternastej emerytury w 2022 r.
"Zasady przyznawania 14. emerytury będą podobne do rozwiązań z ubiegłego roku. Rozwiązanie zostanie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych" - wskazał resort.
Ministerstwo podało, że określona zostanie kwota graniczna, do której czternasta emerytura będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej w 2022 r., i powyżej której wysokość czternastki będzie zmniejszana według zasady "złotówka za złotówkę" do wysokości najniższej emerytury. Szczegółów nie przekazano.

KOMENTARZE (0)