PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Będą zmiany w pensjach profesorów

  • Autor: PAP/JP
  • 26 wrz 2022 11:15

Trwają prace związane z analizą skutków finansowych zmiany rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej, które wynosi obecnie 6 410 zł brutto - przekazał PAP resort edukacji i nauki.

Będą zmiany w pensjach profesorów
Minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze profesora w uczelni publicznej wynosi obecnie 6 410 zł (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Pensje na uczelniach uzależnione są od pensji profesorów. Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50 proc. wynagrodzenia profesora, z tym, że dla profesora uczelni - wynosi nie mniej niż 83 proc., a dla adiunkta - wynosi nie mniej niż 73 proc.

Czytaj też: Politechnika namawia maturzystów, żeby nie wyjeżdżali

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej wynosi 6 410 zł. Środowiska akademickie wnioskują do resortu o jego podwyższenie.

We wrześniowym wywiadzie dla Radia Zet minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił o podwyżkach na uczelniach; powiedział też: "Zmieniamy również rozporządzenie o wynagrodzeniu minimalnym profesora."

Wzrośnie minimalna pensja profesora. O jaką kwotę?

PAP zapytała resort o to, kiedy to rozporządzenie zostanie zmienione, o jaką kwotę zostanie podniesiona minimalna pensja profesora i czy przed zmianą rozporządzenia planowane są rozmowy ze środowiskiem akademickim.

Czytaj też: Informatyka na Politechnice Łódzkiej z prestiżową amerykańską akredytacją

"Trwają prace związane z analizą skutków finansowych zmiany rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej (Dz. U. poz. 1838), które wynosi obecnie 6 410 zł brutto" - przekazała PAP rzecznik prasowy MEiN Adrianna Całus-Polak.

Dodała, że zaproponowana nowa kwota minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej "będzie wynikiem szczegółowych analiz oraz trwających rozmów z Ministerstwem Finansów w zakresie możliwości budżetowych."

Przypomniała, że w październiku br. ministerstwo przekaże do uczelni publicznych subwencję umożliwiająca rektorom przyznanie podwyżek wynagrodzeń pracownikom uczelni w wysokości 4,4 proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą zmiany w pensjach profesorów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA