Będą premie dla kontrolerów podatkowych

Resort financów chce zintensyfikować kontrole podatkowe w celu skuteczniejszego ściągania należności. Za sukcesy, kontrolerzy otrzymają premie - wynoszące nawet 50 proc. wynagrodzenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będą premie dla kontrolerów podatkowych

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

14 sty 2015 9:38


Jak podaje "Puls Biznesu", ministerstwo zamieściło w projekcie ustawy o administracji podatkowej zapis, że dobrze realizujący zadania MF kontrolerzy, otrzymają specjalne dodatki.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka ostrzega, że taki sposób motywowania kontrolerów może rodzić patologie i spowodować wzrost niepotrzebnych kontroli. Bardziej będzie liczyć się także ich liczba, a nie jakość.

Potwierdzają to również specjaliści od zarządzania ludźmi.

– Premia motywuje do otrzymania premii, a nie do zrobienia czegoś fajnego, nie buduje zaangażowania, nie podnosi wydajności. Premiowanie to nie jest motywowanie – mówi Robert Reinfuss, doradca biznesowy i prezes HRM Consulting.

- Teorie motywacji w większości są zgodne, że jeżeli motywujemy kogoś pieniędzmi, to ta osoba przestaje interesować się treścią pracy i tym, co robi, a zaczyna się interesować jedynie najprostszym sposobem uzyskania pieniędzy. Czyli – demotywujemy do pracy, ale motywujemy do uzyskania pieniędzy. A przecież nie o to chodzi – podkreśla Reinfuss.

Jak wynika z badania European Bonus & Sales Compensation Survey 2014 Aon Hewitt przeprowadzonego w 15 krajach europejskich, ponad połowa firm ma poczucie, że wdrożone u nich systemy premiowe nie spełniają dobrze swojej roli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.