PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Będą podwyżki dla pracowników ZUS-u. Jest porozumienie

  • Autor: PAP/JP
  • 11 lip 2022 16:57

Zawarto porozumienie kończące spór zbiorowy w ZUS, pracownicy mają otrzymać podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. – poinformował w poniedziałek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Będą podwyżki dla pracowników ZUS-u. Jest porozumienie
Pracownicy ZUS-u mają otrzymać podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Żebrowski przekazał, że 4 lipca 2022 r. pracodawca uzgodnił z 10 zakładowymi organizacjami związkowymi porozumienie płacowe mające zapewnić pracownikom ZUS podwyżki wynagrodzeń. Wyjaśnił jednocześnie, że jeden z najmniejszych związków, który zrzesza mniej niż 0,5 proc. pracowników - Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa odmówił podpisania tego porozumienia, przez co nie mogło ono zostać zrealizowane. W świetle przepisów art. 27 ust 3. ustawy o związkach zawodowych brak uzgodnienia przez choćby jeden ze związków zawodowych zasad podziału środków na podwyżki powodował brak możliwości ich przyznania.

Podał, że mimo wielokrotnych apeli pracodawcy, a także sondażu, który przeprowadzono wśród pracowników - 89 proc. ankietowanych opowiedziało się za podpisaniem przez Związkową Alternatywę porozumienia - związek ten odmawiał podpisania dokumentu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Wszystkim nam zależy, aby dodatkowe pieniądze, o które zarząd zabiegał od wielu miesięcy, zostały wypłacone. Pracownicy nie ukrywali swojego rozgoryczenia postawą jednego ze związków" - stwierdził Żebrowski.

"Dziś udało się przełamać prawny impas, który uniemożliwiał podwyżkę wynagrodzeń. Pracodawca oraz niektóre organizacje związkowe usiedli do stołu celem rozwiązania sporu zbiorowego o realizację postanowień porozumienia uzgodnionego 4 lipca 2022 r. Dzięki konstruktywnemu dialogowi i odpowiedzialności zakładowych organizacji związkowych, będących tym sporze zbiorowymi, udało się dokonać ustaleń korzystnych dla pracowników Zakładu" - podał rzecznik.

"Zawarto porozumienie kończące spór zbiorowy, na mocy którego pracodawca zobowiązał się do realizacji postanowień uzgodnionego +porozumienia płacowego pracodawcy z zakładowymi organizacjami związkowymi+. Dzięki temu możliwe będzie uruchomienie podwyżek - zgodnie z przepisami prawa - z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r." - poinformował Żebrowski.

Oznacza to, jak dodał, że ogromne wielomiesięczne starania prezes i zarządu ZUS na rzecz wzrostu wynagrodzeń dla pracowników przyniosły pozytywny efekt. "Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą liczyć na znaczące podwyżki" - podkreślił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Będą podwyżki dla pracowników ZUS-u. Jest porozumienie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Andrzej 2022-07-12 12:59:36

    Jeden fragment jest i śmieszny i może zburzyć kruchy kompromis: "ogromne wielomiesięczne starania prezes i zarządu ZUS na rzecz wzrostu wynagrodzeń dla pracowników przyniosły pozytywny efekt." Mój związek z ZUS-em jest taki jak każdego zatrudnionego, stąd jestem żywo zainteresowany żeby ta instytucja normalnie pracowała. Od miesięcy czytam, że Pani Prezes i Zarząd nie prowadzili żadnych rozmów, zwalniali działaczy których nie wolno im było zwolnić. Czy zdanie wypowiedziane przez "rzecznika" jest kopią kłamliwych i butnych wypowiedzi ludzi władzy od premiera w dół?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA