Będą podwyżki dla funkcjonariuszy ABW

O prawie 19 mln zł wzrośnie w tym roku budżet Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na wynagrodzenia. ABW przygotowała też projekt rozporządzenia ws. wzrostu uposażeń jej funkcjonariuszy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będą podwyżki dla funkcjonariuszy ABW

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 sty 2016 18:29


Wysokość przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy Agencji, podobnie jak w innych służbach i w wojsku, określana jest przez wielokrotność tzw. kwoty bazowej. Wysokość tej kwoty jest co roku zapisywana w ustawie budżetowej, natomiast mnożnik określany jest przez Radę Ministrów.

W czwartek opublikowano projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wielokrotność kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy ABW ma zostać podniesiona z 3,4 do 3,6. Sama kwota bazowa ma pozostać niezmieniona. W projekcie budżetu na 2016 r. zapisano ją na poziomie 1523,29 zł, takim samym jak w 2015 r.

Skorzysta ponad 5 tys. funkcjonariuszy

Jak napisano w uzasadnieniu projektu, zwiększenie mnożnika zostało uwzględnione przy wyliczeniu funduszu wynagrodzeń funkcjonariuszy ABW na 2016 r. Ma on wynieść 359,5 mln zł. "Kwota ta uwzględnia m.in. przyznanie na 2016 r. dodatkowych środków na uposażenia funkcjonariuszy ABW w kwocie 18 mln 948 tys. zł" - poinformowano.

Według planu etatowego w ABW powinno służyć niecałe 5,5 tys. funkcjonariuszy. Nie podano, o jaką średnią kwotę wzrosną ich wynagrodzenia.

Podwyżki również dla innych służb

Podwyżki w tym roku mają otrzymać także funkcjonariusze i pracownicy innych służb specjalnych i mundurowych oraz wojska. Każdy funkcjonariusz służb podległych MSWiA otrzyma w tym roku po ok. 200 zł podwyżki. W wojsku w zależności od stopnia żołnierze otrzymają miesięcznie o 100-210 zł brutto więcej.

Funkcjonariusze i żołnierze otrzymają wyższe wynagrodzenie po wejściu w życie ustawy budżetowej, z wyrównaniem od 1 stycznia 2016 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Multi kulti 2016-01-14 22:34:34

Od 2008r. funkcjonariusze ABW nie dostali nawet złotówki podwyżki a teraz mają dostać 100-200 zł. brutto? ! Jest to żenujące i obraźliwe dla funkcjonariuszy tej służby! I jak tu myśleć o bezpieczeństwie państwa skoro trzeba myśleć skąd pożyczyć pieniądze na opłacenie bieżących rachunków! Jakie państwo pozwala sobie na takie traktowanie służby specjalnej, które ma zapobiegać terroryzmom.