Zapowiedź pełnego, tzw. oskładkowania umów zleceń i o dzieło, pogarszająca się sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz pogłębiający się kryzys demograficzny. Zdaniem dra Wojciecha Nagela z Bussines Centre Club, to największe zagrożenia dla gospodarki.
- Autor:KDS
- •7 paź 2020 9:57

- BCC przedstawiło kolejną odsłonę Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.
- Dr Wojciech Nagel, który pełni w nim rolę ministra ds. ubezpieczeń społecznych wskazał, m.in. największe zagrożenia, jakie czekają w najbliższym czasie polską gospodarkę.
- Jego zdaniem rozważane przez rząd oskładkowanie umów zleceń i o dzieło podważa wsparcie z rządowych tarcz i uderza bezpośrednio w Pracownicze Plany Kapitałowe.
– Zapowiedź połączenia resortów pracy i rozwoju, tworzy przestrzeń powrotu do prac nad projektem tworzenia zachęt dla wydłużania aktywności zawodowej obywateli – mówi dr Wojciech Nagel. – W 2017 r. ministerstwo Rozwoju wystąpiło z inicjatywą, której istotą było finansowe nagradzanie obywateli decydujących się na pozostanie na rynku pracy po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Założenia projektu zakładały zachęty związane z pozostaniem na rynku pracy dłuższym o rok lub 2 lata. Kurcząca się liczba osób pracujących oraz ich spadająca relacja do rosnącej populacji emerytów i rencistów, czynią podobne projekty niezwykle istotnymi do opracowania i wdrożenia – przypomina minister ubezpieczeń społecznych w Gabinecie Cieni BCC.
Zdaniem dra Nagela, nowy rząd powinien również wprowadzić kryterium dochodowe do świadczeń o charakterze powszechnym, w tym zwłaszcza do tzw. 13 emerytury. – Tego typu świadczenie powinno być skierowane do osób szczególnie potrzebujących, posiadających najniższe emerytury. Wtedy uzyskałoby rzeczywisty wymiar solidarnościowy i pomocniczy, zgodnie z kanonami polityki społecznej – uważa ekonomista.
Jednak na razie nic nie zapowiada, by rząd planował ograniczyć dostęp do dodatkowe świadczenia najbogatszym emerytom.
- Trzynasta emerytura po raz pierwszy została wypłacona w 2019 r., w 2020 została już zagwarantowana na mocy ustawy. Dzięki Karcie Rodziny, którą podpisał pan prezydent Andrzej Duda, to świadczenie będzie dalej wypłacane, bo to jest ważne, abyśmy wspomogli naszych seniorów. Waloryzacja rent i emerytur w tym roku i trzynasta emerytura to ponad 22 mld zł i mimo tej trudnej sytuacji, w której jesteśmy jako kraj ze względu na epidemię koronawirusa, to te świadczenia są zagwarantowane i będą realizowane - w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, który obchodziliśmy 1 października mówiła szefowa MRPiPS Marlena Maląg.


KOMENTARZE (2)