×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Bartosz Marczuk: Z czasem udział w PPK powinien rosnąć

  • Autor: PAP/AT
  • 25 lis 2019 11:46

Partycypacja w PPK powinna z czasem rosnąć, w miarę jak wzrastać będzie nasza zamożność, oraz gdy ludzie będą faktycznie się przekonywać, że na ich konta wpływają pieniądze, także od firmy i państwa, oraz że można je w każdej chwili wypłacić - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

Bartosz Marczuk: Z czasem udział w PPK powinien rosnąć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Naturalną barierą w gromadzeniu oszczędności była i jeszcze jest, stosunkowo niska zamożność polskiego społeczeństwa - powiedział Marczuk.
  • Biorąc pod uwagę nasze historyczne obciążenia oraz poziom zamożności uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych na poziomie 40 proc. to byłby bardzo dobry wynik - zaznaczył.
  • Ocenił, że z czasem partycypacja w PPK powinna rosnąć.

Wiceprezes wskazał, że termin podpisywania umów o prowadzenie PPK upłynął 12 listopada, ale cały czas do ewidencji PFR napływają dane od kolejnych firm, trwa proces ich wczytywania i analizowania.

Przyznał, że są przedsiębiorstwa, do których formularze trzeba odsyłać, ponieważ zdarzają się błędy, takie jak np. brak odpowiednich informacji czy zgłaszanie pracowników z pomylonymi danymi. Zaznaczył, że choć oczywiste jest, że w przypadku procedury, która dopiero jest wprowadzana mogą zdarzać się błędy, to jednak firmy powinny przykładać większą wagę do jakości wysyłanych informacji.

Na pytanie jakiej partycypacji spodziewa się ostatecznie, powiedział, że "uczestnictwo na poziomie 40 proc. to będzie bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę obciążenia, jakie mamy jako naród". Wskazał, że najbardziej traumatycznym doświadczeniem jest rozmontowanie Otwartych Funduszy Emerytalnych w latach 2013-2014. Ale - jak zaznaczył - przyczyn braku umiejętności oszczędzania należy szukać również w naszej historii.

"Zabory, wojny, potem komunizm sprawiły, że nie ma w naszym genotypie nawyku odkładania, tworzenia majątku. Wręcz przeciwnie; mamy zakodowane, że nie ma sensu oszczędzać, bo zaraz ktoś przyjdzie, zabierze, zrujnuje" - wyjaśnił wiceprezes.

Czytaj też: Raport: Średni poziom partycypacji w PPK może początkowo wynosić około 40 proc.

Naturalną barierą w gromadzeniu oszczędności była i - jak zaznaczył - jeszcze jest, stosunkowo niska zamożność polskiego społeczeństwa. Dodał też, że "cały czas odrabiamy zaległości konsumpcyjne po latach komunizmiu".

Jego zdaniem, propozycja premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas expose Sejmie wyszedł z propozycją zmiany Konstytucji RP tak, aby zwiększyć bezpieczeństwo środków gromadzonych m.in. w Pracowniczych Planach Kapitałowych, jest elementem bardzo potrzebnym, ponieważ pomoże odzyskać zaufanie zarówno do państwa, jak i samej instytucji oszczędzania. Zaznaczył jednak, że jest to dodatkowy element bezpieczeństwa. "To jest propozycja bardziej odpowiadająca na obawy i lęki Polaków niż zmieniająca coś zasadniczo w systemie" - powiedział.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Bartosz Marczuk: Z czasem udział w PPK powinien rosnąć
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • kamilka 2019-11-30 16:10:02

    Też mi się wydaje, w końcu jest to dopiero początek i ludzi trzeba zachęcić. Oni sami też muszą z czasem muszą się przekonać że jest to faktycznie ciekawy program

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA