PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Aż 40 proc. pracodawców nie widzi żadnych zalet w programie, który miał uratować nasze emerytury

 • KDS
 • 8 gru 2022 13:45

Mimo że Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) działają już od przeszło trzech lat, to pracodawcy nadal nie mają zaufania do tego programu i nazywają go upolitycznionym. Pytani o to, co zmieniłoby ich nastawienie, wskazują na pieniądze. Woleliby, aby składki wpłacane po ich stronie były mniejsze. Jeszcze lepiej by było, by na emeryturę odkładał wyłącznie pracownik.

Aż 40 proc. pracodawców nie widzi żadnych zalet w programie, który miał uratować nasze emerytury
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) ruszyły 1 lipca 2019 roku (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Mentor przy wsparciu merytorycznym Politechniki Częstochowskiej przeprowadził kolejne, drugie badanie postrzegania Pracowniczych Planów Kapitałowych.
 • Blisko 80 proc. pracodawców stwierdziło, że główną wadą PPK jest brak jasno zadeklarowanej gwarancji utrzymania systemu w dłuższej perspektywie. Niemal 40 proc. pracodawców nie widzi żadnych zalet tego programu.
 • - Przez PPK oszczędza tylko około 30 proc. zatrudnionych, a na dodatek pracodawcy nie obserwują wzrostu zainteresowania PPK. To powinno stanowić powód do niepokoju - uważa Dorota Dula, autorka najnowszego badania na temat postrzegania PPK.

- Przeciętnie na emeryturze przeżywamy 14 lat życia. Jak wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej „Semestr europejski”, w roku 2060 emerytura przeciętnego Polaka stanowić będzie zaledwie 25 proc. ostatniej pensji. Obecnie wskaźnik ten wynosi około 54 proc., co już i tak jest trochę poniżej średniej dla krajów OECD. Oznacza to, że w 2060 Polska będzie miała jedną z najniższych tzw. stóp zastąpienia w krajach rozwiniętych - zwraca uwagę inicjatorka raportu Dorota Dula, dyrektor biura programów emerytalnych i kapitałowych Mentor, ekspertka BCC.

- Dlatego też tak ważne jest oszczędzanie z celem emerytalnym, podobnie jak kluczowa wydaje się dywersyfikacja źródeł dochodów emerytalnych. Dla osób zatrudnionych jedną z możliwości jest oszczędzanie w ramach PPK. Tymczasem oszczędza w ten sposób tylko około 30 proc. zatrudnionych, a na dodatek pracodawcy nie obserwują wzrostu zainteresowania PPK. To powinno stanowić powód do niepokoju - uważa Dorota Dula.

Słabe i mocne strony PPK zdaniem pracodawców

Pracodawcy oceniając system PPK i wskazując na jego wady, w zdecydowanej większości (blisko 80 proc.) stwierdzili, iż największą jego wadą jest brak jasno zadeklarowanej gwarancji utrzymania systemu w dłuższej perspektywie. Nieco ponad 40 proc. badanych uznało za wadę to, że wpłata na PPK wiąże się z mniejszym wynagrodzeniem.

Mniej więcej 32 proc. podało, że PPK rodzi ryzyko inwestycyjne, a sam system przez to, że jest programem rządowym, jest upolityczniony. Blisko 21 proc. pracodawców stwierdziło, że wadą PPK jest autozapisywanie do programu. Nieco ponad 14 proc. uznało za wadę systemu warunki wypłat dla grupy osób przed 60. rokiem życia, a 8 proc. za wadliwe uznało warunki wypłaty po 60. roku życia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Aż 40 proc. pracodawców nie widzi żadnych zalet w programie, który miał uratować nasze emerytury

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • JK 2022-12-09 09:22:57

  właśnie problem jest taki, że i PO i PiS w podejściu do większości spraw są tacy sami. Spraw, które nie są medialne... obie partie są mocno konserwatywne i socjalne, prawicowe zdecydowanie i prokościelne. Co nie zmienia faktu, że PiS przymierza się do reszty OFE, aby hapsnąć to co zostało (a nadal tam pojawiają się dodatkowe wpłaty z naszych wynagrodzeń). Czyli mamy resztówkę OFE, PPK, składki ZUS... a emerytury nie będzie :)

 • Bronek 2022-12-09 09:07:25

  Najlepszy program oszczędności jak dotąd w Polsce.Oczywiście nie jest pozbawiony wad .Rząd sprytnie wycofał się z waloryzacji tego programu przez brak jej w dopłacie rocznej np o wzrost inflacji.Pamietajmy że pracownik i pracodawca będzie waloryzował składkę, jeżeli co rok oczywiście jeżeli pracownik będzie zarabiał najniższą krajową która będzie co roku wzrastała ( chyba,że rząd zmieni pracodawcę patrz zmiana parti).Po drugie rząd w tym programie stosuje zasadę kija a nie marchewki co też nie dodaje mu zwolenników.Może warto by wprowadzić jakąś ulgę podatkową dla pracodawcy który ponosi koszt przy tym programie.

  • JK 2022-12-09 10:26:49

   Zdecydowanie najgorszy. Większość ludzi "zapisano" bo nie ogarnęli, że coś muszą zrobić aby zrezygnować. Często wręcz nie wiedzą, że mają PPK, a jak się zorientują - nie wiedzą o co chodzi z tym. Do PPK świadomie przystępują +50 latkowie ("bo nie zdążą mi ukraść nim pójdę na emeryturę") oraz obcokrajowcy ("bo wypłacę wyjeżdżając z Polski"). Problem jest też taki, że pracodawcy płacą ZUS, OFE a teraz PPK... pracownik widzi wynagrodzenie 3000 PLN brutto, a koszt pracodawcy to 3800 PLN. Więc tak, drogi pracowniku - na rękę dostajesz niewiele ponad 50% tego, ile kosztuje Twoja praca - czy to jest w porządku? Dosatń się na NFZ do lekarza, dostań rozsądną emeryturę... kpina.

   • Okradziony w OFE 2022-12-09 12:47:45

    To nie kpina! To BANDYCKI ROZBÓJ!!!! I tutaj PO i PiS licytują się tylko, kto więcej zrabuje!

 • Proste 2022-12-08 19:30:01

  A co mają powiedzieć, skoro to dla nich dodatkowy koszt.?

  • Okradziony w OFE 2022-12-09 13:31:20

   Misiaczku! To, że technicznie część składki płaci pracodawca, nie oznacza, że składkę płaci pracodawca. Bo ZANIM pracodawca zapłaci "ze swoich", to NAJPIERW PRACOWNIK MUSI SPRZEDAĆ SWOJĄ PRACĘ,. Więc opowiadanie, że to pracodawca płaci jest wyjątkowym populistycznym ŁAJDACTWEM POPiSoBOLSZEWII, która ciężko pracującym ludziom robi wodę z mózgu!

 • Daro 2022-12-08 17:00:09

  PPK czeka to samo co OFE, czyli zasypywanie w przyszłości braków ZUSu na emerytury. Wszyscy o tym wiedzą, zwłaszcza politycy. Wszystko i tak wcześniej czy później pójdzie do jednego worka, więc to tylko wyłudzenie dodatkowych pieniędzy, nowy podatek , zwłaszcza dla pracodawców.

 • kaliszak 2022-12-08 16:32:35

  GDyby ten śmieszny rząd dał gwarancje, że nie ukradną nam tych pienidzy z PPK tak jak Platforma Obywatelska ukradła nam pieniądze z OFE to PPK nie byłoby takie złe. Sam miałem negatywne podejscie ale moja partnerka zgodziłą się oszczedzać i byłem zaskoczony ile po roku udało jej sie odłożyć, zdziwiony pozytywnie. A pracodawcy...wiadomo, muszą na ten program płacić więc nie będą zadowoleni, wolą kupić 15-ste mieszkanie albo luksusowe Ferari swojemu synalkowi dymaczowi, zeby mógł przeruckać wszystkie dziewuszki w okolicy hehe

  • Okradziony w OFE 2022-12-09 13:36:02

   Wystarczyłaby drobna poprawka do Konstytucji wprowadzająca taką gwarancję. Dlaczego nie ma takiej poprawki? Ano właśnie dlatego, żeby w przyszłości ZNOWU zgromadzone oszczędności UKRAŚĆ! Bo skoro (nie)rząd raz BEZKARNIE ukradł, to kraść będzie już zawsze, bo kto mu zabroni?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA