PARTNERZY PORTALU

Aż 1/3 seniorów boi się, że zabraknie im pieniędzy na prąd

  • Autor: PAP/JP
  • 18 sty 2023 17:20

Ok. 30 proc. osób po 65. roku życia obawia się, że może mieć problem z płaceniem rachunków za prąd, ale jednocześnie 50 proc. z nich przyznaje, że po uregulowaniu wszystkich miesięcznych zobowiązań, w portfelu zostaje im więcej niż połowa dochodów - wynika z opublikowanego w środę raportu firmy Intrum.

Aż 1/3 seniorów boi się, że zabraknie im pieniędzy na prąd
Chociaż polscy seniorzy są skłonni do wspierania finansowego swoich bliskich, to nie oszczędzają wcale dla swoich wnuków, ale dla siebie (fot. Artem Labunsky/Unsplash)
REKLAMA
  • Autorzy raportu pt. "European Consumer Payment Report 2022" dowodzą, że wizerunek polskiego seniora nie do końca pokrywa się z obrazem starszej osoby, której z powodu niskiej emerytury czy renty nie stać na leki i musi pożyczać pieniądze, by zapłacić rachunki.
  • Polscy seniorzy mają realnie więcej pieniędzy niż pokolenie np. 40-latków.
  • 29 proc. respondentów w wieku 55-64 lat przyznaje, że po zapłaceniu wszystkich rachunków w portfelu zostaje im więcej niż 50 proc. dochodów, a w grupie 65+ ten odsetek wynosi 25 proc.

Przekonują, że korona-kryzys oszczędził świadczenia seniorów, w przeciwieństwie do pensji 30- i 40-latków. Z raportu wynika ponadto, że chociaż polscy seniorzy są skłonni do wspierania finansowego swoich bliskich, to nie oszczędzają wcale dla swoich wnuków, ale dla siebie. Np. na podróże oszczędza 9 proc., badanych, a 37 proc. (w wieku 55-64 lat) i 53 proc. (w grupie 65+) odkłada na niespodziewane wydatki. Tylko 4 proc. ankietowanych w wieku 55-64 lat przyznało, że oszczędza pieniądze na wnuków, a grupie 65+ odsetek ten wyniósł 11 proc.

Czytaj też: Z takim wizerunkiem ciężko im znaleźć pracowników. Kandydaci ich omijają

Badanie Intrum pokazuje, że polscy seniorzy mają realnie więcej pieniędzy niż pokolenie np. 40-latków. Jak czytamy, 29 proc. respondentów w wieku 55-64 lat przyznaje, że po zapłaceniu wszystkich rachunków w portfelu zostaje im więcej niż 50 proc. dochodów, a w grupie 65+ ten odsetek wynosi 25 proc.

Nie muszą brać pożyczek czy kredytów, by mieć na życie...

W raporcie wskazano też, że konsumenci w starszym wieku nie muszą sięgać po pożyczki czy kredyty, by zdobyć środki na pokrycie bieżących potrzeb w takiej skali, co osoby przez 40-tką. Na pytanie, czy w ostatnich sześciu miesiącach przynajmniej raz pożyczyli pieniądze, by zapłacić rachunki "tylko" 14 proc. ankietowanych w wieku 55-64 lat i 11 proc. w wieku 65+ odpowiedziało twierdząco. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku millennialsów - 25 proc. osób sięgnęło po dodatkowy zastrzyk gotówki.

...ale są biedniejsi niż seniorzy z Europy Zachodniej

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Aż 1/3 seniorów boi się, że zabraknie im pieniędzy na prąd

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA