PARTNERZY PORTALU

Astronomiczne wypłaty prezesów nie powinny budzić kontrowersji?

Zarobki prezesów dużych przedsiębiorstw wielokrotnie przekraczają wynagrodzenia pracowników ich firm. Różnice sięgają nawet setek tysięcy złotych miesięcznie. W większości przypadków budzi to niezadowolenie pracowników, ale zdaniem headhunterów - prezes powinien dobrze zarabiać.

Astronomiczne wypłaty prezesów nie powinny budzić kontrowersji?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Prezes zarządu grupy Carlos Tavares zarobił w ubiegłym roku 5,24 mln euro. To oznacza niemal dwukrotną podwyżkę w porównaniu z rokiem 2014, kiedy to zarobił niecałe 2,75 mln euro.

Jean-Pierre Mercier z centrali związkowej CGT powiedział, że jest oburzony i zniesmaczony, zwłaszcza że średnia wysokość podwyżek dla załogi koncernu wynosi w 2016 roku 8 euro netto miesięcznie.

– To ten sam prezes, który od miesięcy mówił nam, że trzeba jeszcze bardziej zacisnąć pasa, zamrozić wynagrodzenia, zlikwidować jeszcze więcej miejsc pracy i obciąć kolejne premie – ubolewał związkowiec.

– Przyznaję, że pensja może wydawać się wielu osobom wysoka, ale wcale nie jest nieproporcjonalna – powiedział z kolei szef rady nadzorczej koncernu Louis Gallois. Podkreślił, że podwyżka jest wynikiem uzdrowienia kondycji koncernu przez prezesa w tempie o wiele szybszym, niż oczekiwano.

Przypadek Tavaresa nie jest odosobniony. Pensje na wysokich stanowiskach z reguły są postrzegane jako zbyt wysokie. Z badań CBOS wynika, że według Polaków prezes dużego przedsiębiorstwa powinien zarabiać średnio 16,7 tys. zł miesięcznie. Ci sami respondenci sądzą, że prezesi zarabiają aktualnie ok. 25,7 tys. zł. Obie wartości mają się nijak do rzeczywistości: prawdziwe zarobki prezesów największych spółek giełdowych wynoszą nawet 200 do 600 tys. zł miesięcznie (czyli nawet 30 tys. zł za dzień roboczy).

– Rzeczywiste pensje zależą od miejsca, branży i wielkości firmy. Menedżer w Warszawie spokojnie zarobi 50-70 tys. zł, a w Białymstoku może liczyć na jakieś 10-20 tys. zł – mówi Andrzej Trybuś z Trybuś Nowak Executive Recruitment, firmy zajmującej się rekrutacją na najwyższe stanowiska.

Czytaj też: Pensje prezesów spółek giełdowych. Lovaglio, Tellenbach i Filipiak w czołówce. Ile zarobili?

– W prywatnych spółkach wynagrodzenia szczególnie mogą sprawiać wrażenie nieproporcjonalnie wysokich, szczególnie w branży finansowej. Prezes banku z reguły zarabia więcej niż prezes nawet kilku zakładów przemysłowych. Oburzenie mogą też budzić duże skoki w ramach jednej firmy. Dyrektor średniego szczebla może zarabiać o 40 proc. mniej niż prezes, a menedżer o 70 proc. mniej. Stąd pewnie rodzi się poczucie niesprawiedliwości – komentuje Agnieszka Jabłońska, executive recruiter z Bigram.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Astronomiczne wypłaty prezesów nie powinny budzić kontrowersji?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • glaertes 2016-04-07 15:20:24

    Każdy pazerny bankster tak powie! Nauczyli Was ,zę jesteście kastą nietykalnych nierobów!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA