×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Apteka aptece nierówna. Nawet 1500 zł różnicy w pensji kierownika

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 29 maj 2020 11:44

Nawet 1500 zł wynosi różnica w wysokości pensji kierowników aptek. Więcej zarabiają ci pracujący w aptekach sieciowych, mniej w indywidualnych.

Apteka aptece nierówna. Nawet 1500 zł różnicy w pensji kierownika
Apteki sieciowe płacą średnio kierownikom aptek o prawie 24 proc. więcej niż apteki indywidualne. Fot. shutterstock
REKLAMA

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wraz ze Związkiem Pracodawców Aptecznych sprawdził, jak wygląda zatrudnienie i wynagrodzenie w aptekach należących do sieci (za sieć uważa się przedsiębiorstwo posiadające od pięciu aptek w górę) i tych prowadzonych przez indywidualnych właścicieli. Badanie wykazało, że są duże rozbieżności w tych kwestiach.

Apteki sieciowe płacą średnio kierownikom aptek o prawie 24 proc. więcej niż apteki indywidualne (7870 zł brutto w aptece sieciowej - 6362 zł brutto w aptece indywidualnej - różnica to ponad 1500 zł), magistrom farmacji odpowiednio ponad 18 proc. więcej (5358 zł wobec 4533 zł), a technicy farmacji w sieciach zarabiają średnio o ponad 7 proc. więcej (3493 wobec 3262 zł), niż w aptekach indywidualnych.

Jak wskazują autorzy badania, standardem jest zatrudnianie personelu w aptekach sieciowych na umowę o pracę, pozostałe formy zatrudnienia mają z reguły jedynie charakter uzupełniający i dotyczą sytuacji nadzwyczajnych, np. zastępstw.

 

Raport ZPP i ZAP pokazał również, że apteki sieciowe zatrudniają 61 proc. wszystkich magistrów farmacji i 65 proc. techników farmaceutycznych, pracujących w aptekach w Polsce. Także w przeliczeniu na statystyczną aptekę, apteki sieciowe zatrudniają więcej personelu. W statystycznej aptece sieciowej zatrudnionych jest o 0,87 magistra farmacji więcej i o 1,47 technika farmaceutycznego więcej, niż w aptece indywidualnej. W aptece sieciowej zatrudnionych jest średnio 2,31 magistra farmacji, wobec 1,44 w aptece indywidualnej (uwzględniamy tu już farmaceutę-właściciela) i ponad 3 techników (wobec 1,57).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Apteka aptece nierówna. Nawet 1500 zł różnicy w pensji kierownika

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA