PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
  • Nowy Przemysł
  • Tech & Job
  • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Edukacja. Kompetencje przyszłości

Aplikacja do szacowania różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn mało efektywna

  • Autor: MN
  • 7 sie 2017 10:49

Pracodawcy robią zwykle tajemnicę z informacji o wysokości wynagrodzeń w firmie. Luka płacowa to zjawisko, które w sposób szczególny różnicuje kobiety i mężczyzn. W zwalczaniu tego zjawiska miała pomóc aplikacja do pomiaru płac, opracowana przez MRPiPS. Pomysł nie do końca się sprawdził.

Aplikacja do szacowania różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn mało efektywna
Adobe Stock
REKLAMA

• Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało proste narzędzie dla pracodawców do badania różnic w wynagrodzeniach pracowników.

• Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, samo istnienie aplikacji nie wystarczy – potrzebne jest jej rozpropagowanie i edukacja.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Rzecznik zwraca uwagę, że brak transparentności informacji dotyczących wynagrodzenia, to problem nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej.

Statystycznie kobieta, wykonując taką samą lub porównywalną pracę co mężczyzna, zarabia od niego mniej. Wynika to z wielu czynników i problem występuje nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Aby ułatwić zainteresowanym pracodawcom zweryfikowanie, czy za taką samą pracę wynagradzają w równy sposób, MRPiPS przygotowało aplikację komputerową „Równość płac”, pozwalającą w łatwy sposób oszacować różnice w wynagrodzeniach pracowników, z uwzględnieniem ich płci, wieku wykształcenia oraz innych wybranych cech. Bezpłatna aplikacja zadebiutowała w maju tego roku. Czy się sprawdza?

Zdaniem Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, samo wprowadzenie tego rozwiązania nie wystarczy, bowiem jego efektywność oraz pozytywne skutki stosowania są w znacznej mierze uzależnione są od tego, czy społeczeństwo wie o jego istnieniu. Istotne są zatem spotkania oraz inne działania dla upowszechnienia wśród szerszego grona odbiorców wiedzy o aplikacji, w tym celu jej przygotowania i metodologii stosowania.

Czytaj też: W którym mieście warto pracować? Oto ranking zarobków

- W ramach takiej akcji informacyjnej należałoby także przypomnieć o obowiązującym w Polsce zakazie dyskryminacji, m.in. ze względu na płeć w zatrudnieniu - wynikającym zarówno z Kodeksu pracy, jak i ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, oraz wiążących się z nim obowiązków pracodawców i możliwych konsekwencjach braku ich realizacji – zauważa Adam Bodnar.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Aplikacja do szacowania różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn mało efektywna

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA