PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Andrzej Duda: Ludzie powinni mieć wybór, kiedy przejdą na emeryturę

 • Autor: PAP/JS
 • 11 maj 2017 12:48

Rzeczywiste znaczenie ma nie tyle ustawowy wiek emerytalny, co efektywny wiek przejścia na emeryturę, który jest kwestią indywidualną, dlatego ludzie powinni mieć wybór, kiedy zakończą aktywność zawodową - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda: Ludzie powinni mieć wybór, kiedy przejdą na emeryturę
Andrzej Duda (fot. prezydent.pl)
REKLAMA

Prezydent razem z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską i przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą rozpoczął kampanię społeczno-informacyjną "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego". Jej celem jest uświadomienie obywatelom, że przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem, oraz podkreślenie braku zagrożeń w związku z obniżeniem wieku emerytalnego.

Prezydent zwrócił uwagę, że wszyscy ekonomiści i specjaliści od spraw społecznych są zgodni, że wzrost zamożności społeczeństwa przekłada się na wydłużenie życia obywateli, "co w efekcie oznacza przynajmniej potencjalnie możliwość dłuższej aktywności zawodowej".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Ale nie tyle istotny jest ustawowy wiek przejścia na emeryturę, co naprawdę rzeczywiste znacznie ma efektywny wiek przejścia na emeryturę i z tym wiekiem jest związana jedna bardzo ważna kwestia - otóż w dużej mierze ma on charakter przede wszystkim zindywidualizowany, tzn. jest związany z konkretną jednostką ludzką, z konkretnym człowiekiem, z jego własnymi uwarunkowaniami, przekonaniami i potrzebami życiowymi, rodzinnymi, z jego możliwościami zdrowotnymi, a także na samym końcu z jego osobistą wolą" - podkreślił prezydent.

"Dlatego ta idea, że powinien zostać wprowadzony przede wszystkim wybór, że ludzie powinni mieć wybór co do momentu zakończenia aktywności zawodowej i co do przejścia na emeryturę; że ustawowy wiek emerytalny powinien być momentem, w którym obywatel uzyskuje prawo do przejścia na emeryturę, prawo do zakończenia aktywności zawodowej" - powiedział Duda.

Prezydent podkreślił, że każde rozwiązanie prawne, które ma dobrze funkcjonować w społeczeństwie demokratycznym, musi mieć akceptację społeczną, inaczej państwo źle funkcjonuje, aktywność społeczna spada, a obywatele próbują omijać przepisy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Andrzej Duda: Ludzie powinni mieć wybór, kiedy przejdą na emeryturę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • OBYWATEL 2017-05-14 11:19:04

  Jest mi bardzo dobrze znana, procedura przejść na emeryturę lub rentę z powodu badań okresowych w Medycynie Pracy.Powiedzmy sobie jasno, człowiek po 50-tce, nie może się równać z 20-latkiem. Pomimo wieku i stażu pracy, bardzo dobrze i sumienne, wykonuje swoje obowiązki,na swoim stanowisku pracy.Dla tego z powodu,powiedzmy bariery wiekowej, jest dyskryminowany, a co się z tym wiąże aktywność zawodowa i społeczna maleje. Dla tego apeluję do PANA PREZYDENTA że może w tym kierunku szukajmy, rozwiązania problemu dłuższej "aktywności zawodowej"

 • Obiektywny 2017-05-14 10:15:13

  Tak to już jest, w naszym kochanym kraju. Nie ma , po prostu miejsca dla osób starszych, i zgadzam się ? Medycynę pracy , nie obchodzi staż pracy, bardzo dobre wyniki badań ogólnych, ich werdykt to przeważnie-NIE BĘDZIEMY SIĘ CZAROWAĆ,wizyta w ZUS. A może ,badania okresowe niech niech wykonuje faktycznie ZUS (osobiście jestem za): przynajmniej nie będzie,podważania opinii lekarskiej.

 • R.B. 2017-05-14 09:26:37

  JEST BARDZO DUŻO LUDZI, KTÓRZY NIE CHCĄ PRZEJŚĆ NA WCZEŚNIEJSZĄ EMERYTURĘ,LUB RENTĘ . SZCZEGÓLNIE W TYM OSTATNIM PRZYPADKU CHODZI JEDYNIE , O BADANIA OKRESOWE W MEDYCYNIE PRACY. JEST MI BARDZO PRZYKRO O TYM PISAĆ,ALE GDY KTOŚ PRZEPRACOWAŁ 35 LAT , A MA JUŻ 55 LAT , TO BADAŃ PRAKTYCZNIE , NIE PRZECHODZI BO ZA STARY

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA