PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Analitycy Banku Millennium: Presja płacowa będzie narastać

  • Autor: PAP/AT
  • 18 maj 2018 13:15

Dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw w najbliższym czasie będzie nieco wyższa od odnotowanej w ostatnim półroczu - stwierdzają analitycy Banku Millennium w komentarzu do danych GUS ws. wynagrodzenia i zatrudnienia.

Analitycy Banku Millennium: Presja płacowa będzie narastać
Odnotowany w kwietniu wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw jest najwyższy od stycznia 2012 r. (fot.shutterstock)
REKLAMA
    • Zgodnie z danymi GUS przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w kwietniu o 7,8 proc. w ujęciu rocznym wobec wzrostu o 6,7 proc. w ujęciu rocznym w marcu.
    • Z kolei przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w kwietniu o 3,7 proc. r/r.
    • Presja płacowa w gospodarce będzie powoli narastać - komentują analitycy Banku Millenium. 
    • W najbliższych miesiącach dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw będzie nieco wyższa od odnotowanej w ostatnim półroczu - stwierdzają.

Analitycy Banku Millennium wskazują w komentarzu, że dane GUS "potwierdzają kontynuację w kwietniu bardzo dobrej koniunktury na krajowym rynku pracy". "Tempo wzrostu zatrudnienia pozostało nadal wysokie - ukształtowało się na poziomie z marca, gdy wyniosło 3,7 proc. r/r. Dane te są zgodne zarówno z naszymi oczekiwaniami, jak i konsensusem rynkowym" - zaznaczają.

"Presja płacowa w gospodarce będzie powoli narastać i w najbliższych miesiącach dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw będzie nieco wyższa od odnotowanej w ostatnim półroczu" - stwierdzają.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przekonują, że piątkowe (18 maja) dane GUS "wskazują na nadal silny popyt na pracę - w kwietniu liczba pracujących w sektorze przedsiębiorstw wzrosła w ujęciu rocznym o 221,6 tys., tj. podobnie jak w pierwszym kwartale 2018 roku".

Czytaj też: Wynagrodzenia poszły w górę. Ile wynosi średnia krajowa?

"W nadchodzących miesiącach wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw powinien pozostawać na podwyższonym poziomie, za czym przemawiają wyniki badania Narodowego Banku Polskiego dotyczące koniunktury w sektorze firm - 42 proc. z nich deklaruje wolne wakaty. Tempo wzrostu tej kategorii będzie jednak nieco słabnąć w przyszłości, ze względu na niską stopę bezrobocia i w konsekwencji mniejsze możliwości pozyskania pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Nieznacznie wolniejszą poprawę zatrudnienia w przedsiębiorstwach w nadchodzących miesiącach sygnalizują spadki wskaźników GUS przewidywanego zatrudnienia w przemyśle, budownictwie i handlu" - komentują.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Analitycy Banku Millennium: Presja płacowa będzie narastać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA