PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Amerykańska Polonia wzywa Kongres do zmiany przepisów. Chodzi o emerytury

  • Autor: PAP/JP
  • 5 paź 2022 7:34

Organizacja polonijna Polish American Strategic Initiative (PASI) wezwała Izbę Reprezentantów USA do uchwalenia projektu ustawy usuwającej klauzulę, która zmniejsza wielkość emerytur, jeśli łączą one świadczenia pobierane w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Apeluje, by amerykańska Polonia domagała się tego od ustawodawców.

Amerykańska Polonia wzywa Kongres do zmiany przepisów. Chodzi o emerytury
Uchwalenie przez Kongres tego projektu eliminowałoby m.in. obowiązującą klauzulę o zmniejszeniu emerytury, jeśli składają się na nią świadczenia pobierane w USA i Polsce (fot. Artem Labunsky/Unsplash)
REKLAMA

Zwracając się do Polonii, PASI podkreśla, że projekt ustawy H.R.82, Social Security Fairness Act (ustawy o uczciwym zabezpieczeniu społecznym), zgłoszony w 2019 roku i sponsorowany przez republikańskiego członka Izby Reprezentantów Rodneya Davisa, ma poparcie 303 ustawodawców. Szefowa niższej izby Kongresu, Nancy Pelosi, nie poddała jej jednak dotąd pod głosowanie.

Czytaj też: Przed nami najwyższa podwyżka emerytur od 10 lat

Aby do tego doprowadzić, podkreśla PASI, należy sprawić, by ustawa znajdująca się w komisji zasobów i środków została przekazana do rozpatrzenia całej Izbie Reprezentantów w ramach procedury zwanej Discharge Petition. Wymaga to podpisu bezwzględnej większości członków Izby (co najmniej 218).

"Zachęcamy państwa do natychmiastowego działania w tej sprawie! Dzwońmy do naszych ustawodawców z Kapitolu, żądając od nich podpisania H.R.82 (w ramach procedury) Discharge Petition" - nawołuje PASI.

Czytaj też: Emerytura dla każdego, nawet niepracującego. Nowy pomysł już w Sejmie

Uchwalenie przez Kongres tego projektu eliminowałoby m.in. obowiązującą klauzulę o zmniejszeniu emerytury, jeśli składają się na nią świadczenia pobierane w USA i Polsce, tzw. Windfall Elimination Provision (WEP). Zgodnie z danymi rządowej instytucji ubezpieczeniowej, Social Security Administration (SSA), z grudnia minionego roku WEP dotyczy ok. 2 mln osób, w tym znacznego odsetka Polaków.

WEP jest częścią ustawy z 1983 roku o refinansowaniu ubezpieczeń społecznych w celu zasilenia Funduszu Powierniczego Ubezpieczeń Społecznych.

Według PASI Polonia jest poszkodowana przez WEP. Organizacja wskazuje, że restrykcjom podlegają osoby, które nie przepracowały w USA 30 lat, a kiedy mieszkały jeszcze w Polsce, nie odprowadzały od zarobków składek na ubezpieczenie społeczne w USA.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Amerykańska Polonia wzywa Kongres do zmiany przepisów. Chodzi o emerytury

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA