PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zarobki w MLM: 99 proc. pracowników zarabia na 1 proc.

• Według statystyk amerykańskich sieci marketingu wielopoziomowego (multi-level marketing) większość ich pracowników... nie zarabia.
• W Polsce zarobki w sieciach kosmetycznych, np.  w Avonie lub Oriflame, z reguły nie przekraczają kilkuset złotych miesięcznie.
• Pomimo tego rekruterom MLM udaje się werbować i motywować wielu pracowników, co może być inspiracją dla specjalistów z innych branż.

Zarobki w MLM: 99 proc. pracowników zarabia na 1 proc.
W Stanach Zjednoczonych MLM to zajęcie ok. 60 mln ludzi. (Fot.: Fotolia)
REKLAMA

Marketing wielopoziomowy (ang. multi-level marketing, MLM) pozwala budować osobiste struktury współpracowników, od których obrotu otrzymuje się dodatkowe prowizje. W założeniu wymaga ciężkiej pracy na początku, która owocuje profitami z rozbudowanej sieci w przyszłości. W rzeczywistości niewiele osób osiąga ten pułap.

Według Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej do organizacji tego rodzaju należy ok. 1 mln Polaków, a branża generuje blisko 3 mld zł obrotów. Zdecydowana większość sprzedawców zajmuje się kosmetykami. Ok. 85 proc. sprzedawców traktuje sprzedaż jako zajęcie dodatkowe, co wiąże się z faktem, że niemal 90 proc. osób pracujących w sprzedaży bezpośredniej to kobiety, które – częściej niż mężczyźni – godzą pracę zarobkową z prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według danych PSSB 90 proc. firm z branży sprzedaży bezpośredniej to firmy MLM, a tylko 10 proc. to firmy jednopoziomowe.

Na tej podstawie sporządzono wykres zależności deklarowanych zarobków od poświęconego czasu sprzedawców. Wynika z niego, że realne szanse (powyżej jednej trzeciej) na zarobki powyżej 1500 zł miesięcznie zaczynają się od 72 godzin tygodniowo.

Deklarowane zarobki brutto a czas pracy. (Źródło: PSSB)
Deklarowane zarobki brutto a czas pracy. (Źródło: PSSB)

– W Polsce z systemami MLM zetknęło się mnóstwo osób – klientów. Zajmowało się tym w ciągu ostatnich 23 lat na pewno kilka milionów osób, a ok. 800 tys. podobno żyje z tego nieźle. Natomiast kilka tysięcy żyje bardzo dostatnio. Źródła na świecie podają, że za 2011 r. globalne obroty DS/MLM wyniosły ok. 114 mld dolarów. W samych Stanach Zjednoczonych jest to zajęcie ok. 60 mln ludzi. Mogę jednak się mylić, bo szczegółów i faktycznych danych pewnie nie zna nikt – powiedział dla addwork24 Andrzej Różycki zajmujący się od 1991 r. marketingiem sieciowym związanym ze zdrową czekoladą.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Zarobki w MLM: 99 proc. pracowników zarabia na 1 proc.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • amway sory telko raz mie sie wymskneło 2020-08-27 19:18:44

    O jak cudnie ! P.Andrzeju ciekawe czy na koniec miesiąca jak dopinacie te punkty czy wasz kapo dzwoni i męczy wszystkich co nic wam nie potrzebne no 100 WP czyli 800 zł nie wydacie ! wcale nie trzeba sprzedawać NIE punkty same się zrobią jak z własnej kasy wyskoczysz !!! i tak co miesiąc !!! ale jak by co to nie Amway teraz bawicie się w podchody i te odnogi od diamentów ! tylko te diamenty nie mają kasy nawet na spotkania, tylko samemu trzeba za sale BILETY kupić HAHAHA

  • andrzej 2018-11-10 12:30:32

    Ja działam w MLM Amway już 25 lat więc mogę coś powiedzieć o zarobkach .Praktycznie od pierwszego miesiąca zarabiamy w nim pieniądze mówię zarabiamy bo pracuję z żoną. Po dwóch latach mogliśmy się zwolnić ze swoich prac obydwoje mamy wyższe wykształcenie , zaczynaliśmy jak mieliśmy trzydzieści parę lat dzisiaj już jesteśmy dziadkami nigdy dochody nasze nie spadły poniżej dochodu z pracy. Dzisiaj jesteśmy wolni finansowo i budujemy ten biznes z dziećmi i chcemy go przekazać wnukom. Dzisiaj zarabiamy około 25 000 na miesiąc brutto i więcej.W naszej organizacji każdy który coś robi zarabia pieniądze i nie są to małe pieniądze. Ja wręcz mówię Jeżeli nie zarabiasz pieniędzy w tym biznesie obrażasz ten biznes i mnie i wcale nie trzeba sprzedawać, sprzedaż występuje incydentalnie .Promujemy zdrowy styl życia,suplementację i zapobieganie chorobom nasz program nazywa się klinika zdrowia i prowadzimy go już od ponad 10 lat .Próbujemy zdrowy sposób życia i rozwój osobisty i zarabianie pieniędzy w własnej firmie. Rekomendujemy każdemu ten rodzaj biznesu któ chce mieć własną firmę i nie ma doświadczenia w biznesie ponieważ wszystkiego można się tutaj nauczyć business MLM nie wymaga inwestycji kapitałowych.

  • Slawomir 2018-02-21 17:30:20

    Ech te statystyki :D W MLM Panie Jakubie Prokop nie wszyscy pracują zarobkowo i też dla nie których to dodatek do pensji lub traktujących to jako główne zródło utrzymania.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA