PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

92 proc. firm deklaruje wdrożenie minimalnej wersji PPK

  • Autor: aw/pap
  • 3 paź 2019 12:01

92 proc. firm deklaruje, że wdroży minimalną wersję Pracowniczych Planów Kapitałowych - wynika z opublikowanego w czwartek (3 października) raportu firmy doradczej KPMG. W tym wariancie pracodawca ma obowiązek wpłaty na PPK 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika.

92 proc. firm deklaruje wdrożenie minimalnej wersji PPK
Ogłoszenie Pracowniczych Planów Kapitałowych miało miejsce w listopadzie 2018 r. (fot KPRM)
REKLAMA

Jak wskazują autorzy raportu "Pracownicze Plany Kapitałowe. Wyzwania firm związane z wdrażaniem PPK", przystosowanie systemów IT do obsługi programu ma najistotniejszy wpływ na wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (61 proc. wskazań).

Zdecydowana większość ankietowanych firm (92 proc. wskazań) zadeklarowała, że wdroży minimalną wersję PPK. "Wariant ten nakłada na pracodawców obowiązek wpłaty na PPK 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika. W zależności od dobrowolnej decyzji pracodawcy, składka wpłacana do PPK może zostać powiększona nawet o dodatkowe 2,5 proc." - przypomniano. Dodano, że z rozszerzonej możliwości skorzystać zamierza 3 proc. ankietowanych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: PPK w praktyce. Poznaj 10 ważnych faktów o nowym filarze systemu emerytalnego

Eksperci KPMG wskazali, że sześciu na dziesięciu respondentów deklaruje obawy natury organizacyjnej w związku z wdrażaniem programu, takie jak m.in. dostosowanie systemów informatycznych organizacji, dostosowanie wewnętrznych regulacji, zapewnienie wewnętrznych zasobów i mechanizmów obsługi programu".

Z kolei blisko co czwarta firma uważa, że wyzwaniem będą kwestie prawne, natomiast najmniejsze obawy budzą sprawy podatkowe - zdaniem ponad połowy ankietowanych przedsiębiorców - są one najmniej problematycznym obszarem.

Przekonanie, że do PPK przystąpi większość pracowników zatrudnionych w danej firmie wyraża 7 proc. respondentów. Z kolei 47 proc. uważa, że większość pracowników zrezygnuje z przystąpienia do PPK. "Przewidywany przez pracodawców ograniczony poziom zainteresowania pracowników udziałem w programie sprawia również, że nie traktują oni swoich deklaracji o chęci przeznaczenia środków finansowych na dobrowolne wpłaty, jako istotnego czynnika sukcesu we wdrożeniu PPK. Jest to najmniej istotny element wdrożenia PPK, wskazywany zaledwie przez co 10. firmę" - podkreślono.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: 92 proc. firm deklaruje wdrożenie minimalnej wersji PPK

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Danka23 2019-10-04 19:55:52

    W sumie dobrze że firmy "muszą" Bo jakby to nie było obowiązkowe to blado to widzę. A tak się przystosują i każdy będzie miał szansę przystąpić do programu.

  • anka 2019-10-04 08:48:12

    firmy to przecież i tak muszą zapewnić taka możliwość żeby pracownicy mogli odkładać pieniądze bo tak jest ustawa i trzeba się do niej dostosować. A jak już każdy podejmie decyzje jeśli chodzi o swoje uczestnictwo to zostawmy to ludziom

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA