PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

9 tys. mieszkańców województwa opolskiego otrzyma z ZUS nadpłacony podatek

W województwie opolskim ZUS dokona zwrotu nadpłat podatku blisko 9 tysiącom świadczeniobiorcom - powiedział Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu.

  • Autor: PAP/RAF
  • 15 sty 2022 16:03
9 tys. mieszkańców województwa opolskiego otrzyma z ZUS nadpłacony podatek
Świadczenie w wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie pobiera: 3,7 mln emerytów (czyli 62 proc. ogółu) oraz 1,4 mln rencistów. (Fot. Shutterstock/Grabowski))
REKLAMA

Zwroty nadpłaconego podatku w przypadku świadczeniobiorców z ZUS dotyczą osób, które pobierają świadczenie w wysokości od 4 920 do 12 800 złotych. Cała operacja odbędzie się automatycznie i bez potrzeby składania dodatkowych wniosków w tej sprawie.

Jak powiedział Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, w skali regionu zwrot nadpłaty podatku otrzyma 8379 osób. W skali całego kraju zwrot nadpłat w lutym otrzyma 421 tys. uprawnionych, czyli ok. 6 proc. wszystkich emerytów i niecałe 2 proc. rencistów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. (ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł brutto).

Czytaj też: Polski Ład - poradnik. Wyjaśniamy najważniejsze wątpliwości

Po pierwszych, niższych wypłatach dla części świadczeniobiorców, będących skutkiem tych rozwiązań, Minister Finansów rozporządzeniem z 7 stycznia 2022 roku przedłużył zasady obliczania zaliczki na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne według zasad obowiązujących 31 grudnia 2021 roku. Zmiana przepisów powoduje, że emeryt lub rencista otrzyma ze świadczeniem za luty 2022 r. zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku.

Świadczenie w wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie pobiera: 3,7 mln emerytów (czyli 62 proc. ogółu) oraz 1,4 mln rencistów (czyli 75 proc. ogółu). Osoby te nie zapłacą podatku dochodowego. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 9 tys. mieszkańców województwa opolskiego otrzyma z ZUS nadpłacony podatek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA