PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

9 mln osób dostanie czternastą emeryturę. Wypłaty niebawem

  • Autor: PAP/AT
  • 22 sie 2022 8:18

W czwartek pierwsi emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku. Kolejni seniorzy dodatkowe pieniądze otrzymają wraz z wrześniowym świadczeniem. W sumie czternastki trafią do około 9 mln osób.

9 mln osób dostanie czternastą emeryturę. Wypłaty niebawem
Terminy wypłaty czternastek to 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15, 20 września (fot. freepik.com/karlyukav)
REKLAMA
  • Czternasta emerytura na rękę wyniesie 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".
  • Czternastka będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu Rodzina 500 plus dla niesamodzielnych.
  • W ZUS terminy wypłaty czternastek to 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15, 20 września.

Ile wyniesie czternasta emerytura?

Czternasta emerytura na rękę wyniesie 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

"To kolejny przykład prowadzonej przez rząd Zjednoczonej Prawicy kompleksowej polityki wsparcia seniorów. W obecnej, trudnej sytuacji geopolitycznej, spowodowanej m.in. szantażem energetycznym Rosji, wzmacniamy rządowe wsparcie dla emerytów i rencistów. Zdajemy sobie sprawę, że teraz może być ono szczególnie potrzebne, stąd decyzja o wypłacie dodatkowego świadczenia" - przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podkreśliła, że w sumie w ramach trzynastki i czternastki emeryci pobierający niskie lub przeciętne świadczenia w tym roku otrzymają łącznie na rękę 2435,96 zł (2676,88 zł brutto). "To bardzo ważne wsparcie, które zasili finanse seniorów" - dodała szefowa MRiPS.

Przypomniała, że od początku tego roku wprowadzono zmiany podatkowe, które również przyniosły rozwiązania korzystne dla emerytów i rencistów.

"Obecnie emerytury i renty w wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Na tym rozwiązaniu skorzystało 90 proc. emerytów, z czego 70 proc. przestało płacić podatki. Tylko dzięki temu rozwiązaniu przeciętny emeryt będzie otrzymywał rocznie nawet 2 tys. zł netto więcej niż dotychczas" - zaznaczyła minister rodziny.

Data wypłaty czternastek

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: 9 mln osób dostanie czternastą emeryturę. Wypłaty niebawem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • . 2022-08-22 10:09:48

    1000 zł świadczenia, 20% inflacji. Brawo PiS. Dziękujemy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA