500 zł na dziecko, wypłaty: Na co rodzice wydadzą pieniądze z programu 500 plus?

• Połowa rodziców deklaruje, że większość środków z dopłat 500 zł na dziecko będzie przeznaczać na bieżące wydatki na dzieci.
• 31 proc. chce je odkładać lub przeznaczyć na inwestycje na przyszłość dzieci.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

500 zł na dziecko, wypłaty: Na co rodzice wydadzą pieniądze z programu 500 plus?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

26 kwi 2016 13:14


"Program 500 plus może poprawić stopę oszczędzania szczególnie wśród osób o najniższych dochodach" - powiedział na konferencji Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Z badania ING wynika, że 53 proc. ankietowanych deklaruje, że środki z programu 500+ przeznaczy na bieżące wydatki na dzieci, 27 proc. na oszczędności na przyszłość dzieci, 4 proc. na spłatę długów, a 4 proc. na inwestycje na przyszłość dzieci.

Czytaj też: Rafalska: Żaden zdrowo myślący człowiek nie zrezygnuje z pracy dla 500 czy 1000 zł

W międzynarodowym badaniu ING Polska zajęła ostatnie miejsce pod względem odsetka osób posiadających odłożone środki. Z badania wynika, że 43 proc. Polaków deklaruje, że posiada oszczędności, podczas gdy przeciętnie w Europie jest to 58 proc.

Wśród osób posiadających oszczędności regularnie odkłada pieniądze 17 proc. Polaków.

"Brak nam systematyczności i przezorności w oszczędzaniu" - powiedział Benecki.

Z badania wynika, że wśród osób posiadających oszczędności, 56 proc. ankietowanych posiada fundusz awaryjny na nieprzewidziane wydatki, podczas gdy przeciętnie w Europie środki takie ma 73 proc. ankietowanych.

Czytaj tez: Jak wypełnić wniosek o 500 plus przez internet?

"Polacy najrzadziej ze wszystkich państw, które wzięły w badaniu, deklarują posiadanie funduszu awaryjnego, czyli łatwo dostępnych środków na nieprzewidziane wydatki" - powiedział Karol Pogorzelski, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Badanie przeprowadzono w październiku 2015 roku w 13 krajach europejskich na reprezentatywnej grupie 12.646 osób (dla Polski grupa wynosiła 1.000 respondentów) na zlecenie Grupy ING. Badanie dotyczące wykorzystania środków z Programu 500+ zostało przeprowadzone w lutym 2016 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.