500 zł na dziecko: Wnioski w programie 500+ bezpłatne. Nie można pobierać pieniędzy za ich złożenie

• Wnioski o świadczenia z programu 500 plus są darmowe.
• Nie można żądać pieniędzy za pomoc w ich złożeniu lub wypełnieniu.
• Złożenie wniosku za pośrednictwem banku również będzie bezpłatne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

500 zł na dziecko: Wnioski w programie 500+ bezpłatne. Nie można pobierać pieniędzy za ich złożenie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

9 mar 2016 12:36


W środę (9 marca) w imieniu resortu rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podpisała porozumienie z PKO Bankiem Polskim o realizacji programu "Rodzina 500 plus" poprzez bankowość elektroniczną.

Zapewniła, że MRPiPS robi wszystko, by w momencie startu programu, kiedy liczba wniosków będzie prawdopodobnie bardzo duża, była możliwość składania wniosków różnymi kanałami: bezpośrednio w gminie, za pośrednictwem poczty, przez portal emp@tia prowadzony przez MRPiPS, portal usług elektronicznych ZUS, ePUAP oraz - co jest nowością, jeśli chodzi o załatwienie spraw urzędowych online - bankowość elektroniczną.

"To zupełnie nowe podejście do kontaktów na linii obywatel-administracja rządowa" - podkreślił wiceminister rodziny Bartosz Marczuk.

Czytaj też: Kto ma prawo do świadczenia z programu 500+ po rozwodzie?

PKO BP jest pierwszym bankiem, który przystąpił do programu, ale najprawdopodobniej nie ostatnim.

"W tej chwili prowadzimy bardzo intensywne prace, żeby ten kanał bankowy od 1 kwietnia zafunkcjonował. Do dzisiaj, do jutra banki mają przedstawić swoje deklaracje co do udziału w programie. Kiedy my taką informację uzyskamy, będzie ona sprawdzona, pewna i stuprocentowa, będziemy wtedy informować, które dokładnie banki będą od 1 kwietnia w tym projekcie" - powiedział Marczuk.

Prezes zarządu PKO BP Zbigniew Jagiełło dodał, że jest w kontakcie z prezesami innych banków i wie, że na pewno kilka innych dużych banków zamierza przystąpić do programu. "Sądzę, że będzie duży udział środowiska bankowego we wsparciu tego programu i udostępnieniu kanałów elektronicznych" - powiedział.

We wtorek w ministerstwie cyfryzacji bank PKO BP podpisał porozumienie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w zakresie współpracy przy realizacji programu 500 plus. Wcześniej zapowiadano, że wnioski o świadczenie 500 plus przez bankowość elektroniczną będzie można składać albo za pośrednictwem platformy usług elektronicznych ZUS, albo bezpośrednio. We wtorek również ING Bank Śląski poinformował, że także za jego pośrednictwem będzie można składać wnioski.

Rafalska podkreśliła, że wniosek o świadczenie z programu 500 plus jest bezpłatny i nie można żądać pieniędzy za jego pobranie, pomoc w wypełnieniu czy złożeniu. Pojawiają się jednak strony, na których oferowane są tego typu usługi. "Nie będziemy bezczynnie patrzeć na próby wyłudzania pieniędzy" - zadeklarowała.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.