500 zł na dziecko: Jedzenie i ubrania zamiast pieniędzy z 500 plus

• 26 dzieci z trzech podkarpackich gmin zamiast gotówki w ramach 500+ dostaje jedzenie, książki, ubrania.
• To dlatego, że ich rodzice nie poradzili sobie z nagłym przypływem gotówki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

500 zł na dziecko: Jedzenie i ubrania zamiast pieniędzy z 500 plus

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

22 sie 2016 7:58


"W całym kraju podobne rozwiązanie zastosowano wobec 0,01 proc. dzieci objętych programem Rodzina 500 +. Od 1 kwietnia do 1 lipca prowadzono 254 sprawy dotyczące zmiany formy wypłaty świadczenia wychowawczego z pieniężnej na rzeczową" - pisze "Gazeta Wyborcza", powołując się na dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Główne powody to alkoholizm, zaniedbywanie dzieci, niezaradność życiowa, marnotrawienie pieniędzy - wylicza dziennik.

Czytaj też: 500 plus także dla pracujących za granicą

Możliwość zamiany świadczenia pieniężnego na formę bezgotówkową daje jednostkom wypłacającym świadczenie w ramach 500+ ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Dzieje się tak, gdy urzędnicy stwierdzą, że pieniądze są wydawane niezgodnie z przeznaczeniem - - informuje "Gazeta Wyborcza"

"Mamy wakacje, wielu przypadków zaniedbań wobec dzieci prawdopodobnie jeszcze nie zdiagnozowano. Od września może być więcej sygnałów od szkół" - powiedziała gazecie Małgorzata Dankowska, dyrektor wydziału polityki społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Zaapelowała też, by sąsiedzi lub bliscy zgłaszali przypadki złego wykorzystania pomocy.

Donosy to na razie rzadkość. "Nie jest tak, że będziemy reagować na każdy, zabierając świadczenie w gotówce" - zaznacza Lucyna Kaplińska, kierownik sekcji świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nisku. "Decyzje o zamianie świadczenia na bezgotówkowe podejmujemy tylko w najbardziej drastycznych przypadkach" - zastrzega.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.