PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

500 plus: Odmówiono świadczenia, bo dochód przekroczono o 1 grosz

  • Autor: MN
  • 7 cze 2017 16:59

Kobiecie odmówiono świadczenia 500 plus, ponieważ przekroczyło kryterium dochodowe o 1 grosz. Sąd uznał, że postąpiono niewłaściwie.

500 plus: Odmówiono świadczenia, bo dochód przekroczono o 1 grosz
500 zł na pierwsze dziecko przyznawany jest wtedy, gdy dochód na członka rodziny nie wynosi więcej niż 800 zł. (fot. poznan.uw.gov.pl)
REKLAMA

• Kobieta samotne wychowująca 4-letniego syna nie otrzymała świadczenia 500 plus, ponieważ dochód rodziny przekroczył 800 zł na osobę o 1 grosz.

• Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało rację urzędnikom, uznając, że przy ustalaniu kryterium dochodowego nigdzie nie ma mowy o tym, czy dochód przekracza to kryterium znacznie czy nieznacznie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Dopiero Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu przyznał rację kobiecie uznając, że nieprzyznanie świadczenia 500 plus z powodu 1 grosza zaprzecza socjalnemu charakterowi tego świadczenia.

Wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego na dziecko skarżąca złożyła 6 kwietnia 2016 r. Zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze dziecko jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800 zł.

Urzędnicy wyliczyli natomiast, że miesięczny dochód rodziny wynosi 1600,03 zł, co w przeliczeniu na osobę w rodzinie (2 osoby) daje miesięczny dochód w wysokości 800,01 zł, a więc przekracza kwotę uprawniającą rodzinę skarżącej do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko. W związku z tym uznano, że skarżąca nie kwalifikuje się do przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

Urzędnicy i kolegium potraktowali kryterium dochodowe dosłownie

We wniesionym odwołaniu od tej decyzji skarżąca podała, że jest ona dla niej krzywdząca. Przekroczyła bowiem kryterium dochodowe o 1 grosz a samotnie wychowuje syna. Zaznaczyła, że alimenty nie są płacone w pełnej wysokości.

Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu Kolegium przedstawiło stan faktyczny oraz powołało treść przepisów.

W ocenie SKO dochodem członka rodziny skarżącej jest kwota 800,01zł (1400,03 zł + 200 zł dzielone przez dwie osoby w rodzinie). Kwota ta przekracza tzw. kryterium dochodowe – choć nieznacznie.

Czytaj też: Elżbieta Rafalska: 500 plus nie dezaktywizuje kobiet

Jednakże dla rozstrzygnięcia sprawy bez znaczenia pozostaje, czy dochód w przeliczeniu na członka rodziny przekroczył to kryterium znacznie czy nieznacznie. W orzecznictwie sądów administracyjnych ugruntowany jest pogląd, że nawet nieznaczne przekroczenie kryterium dochodowego wyklucza możliwość przyznania wnioskowanego świadczenia i stanowi przesłankę do odmowy pomocy. W związku z tym Kolegium uznało, że odmowna decyzja organu I instancji jest zgodna z przepisami i zasadna.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 500 plus: Odmówiono świadczenia, bo dochód przekroczono o 1 grosz

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA