PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

"500 plus" dla niepełnosprawnych jeszcze w tym roku?

Chcielibyśmy, by "500 plus" dla niepełnosprawnych zaczęło trafiać do najbardziej potrzebujących jeszcze w tym roku, tzn. od 1 października - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

  • Autor: PAP
  • 31 lip 2019 10:24
"500 plus" dla niepełnosprawnych jeszcze w tym roku?
Procedowana ustawa dotyczy osób, które są całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji, a także opiekunów tych osób. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Senatorowie poparli szereg poprawek do ustawy dot. "500 plus" dla niepełnosprawnych - rzewidują one m.in., że świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało w wysokości nie wyższej niż 500 zł miesięcznie
  • Procedowana ustawa dotyczy osób, które są całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji, a także opiekunów tych osób.
  • Nowe przepisy mają wejść w życie 1 października. 

We wtorek senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej rozpatrywała projekt w sprawie świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Senatorowie poparli szereg poprawek do ustawy. Przewidują one m.in., że świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało w wysokości nie wyższej niż 500 zł miesięcznie, przy czym łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł.

Czytaj też: 500 plus w nowej odsłonie. Do rodzin trafiło już 345 mln zł

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Szefowa MRPiPS tłumaczyła w środę na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, że ta zmiana wprowadza zasadę "złotówka za złotówkę", a osoby, które przekroczą o niewielką kwotę 1100 zł (dochód na poziomie renty socjalnej w wysokości 1,1 tys. zł) otrzymają uzupełnienie do 1600 zł.

Borys-Szopa podkreśliła, że procedowana ustawa dotyczy osób, które są całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji, a także opiekunów tych osób.

Minister wskazała, że trudno jest mówić jak ostatecznie wyglądać będzie ustawa po przepracowaniu jej przez Senat. W środę ma być ona rozpatrywana na posiedzeniu plenarnym wyższej izby parlamentu.

"Chcielibyśmy, by to świadczenie rozpoczęło swoje istnienie i docierało do osób najbardziej potrzebujących jeszcze w tym roku" - podkreśliła.

Przypomniała, że nowe przepisy mają wejść w życie 1 października. "Mam nadzieję, że tak się stanie" - podsumowała.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "500 plus" dla niepełnosprawnych jeszcze w tym roku?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA