×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

5 mitów o zawodzie nauczyciela

  • PTWP - PulsHR
    KDS
  • 5 cze 2017 14:20

Pracują kilka godzin dziennie, mają dwa miesiące wakacji i pewną stabilną pracę. To jedne z mitów na temat pracy nauczycieli. Poznajcie pięć powszechnie powtarzanych opinii, które niekoniecznie mają odbicie w rzeczywistości.

5 mitów o zawodzie nauczyciela
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Wokół zawodu nauczyciela urosło wiele mitów. 

• Dotyczą nie tylko zarobków czy długości ich urlopów, ale też odpowiedzialności za wychowanie uczniów.

• Także wysokość ich zarobków - w porównaniu do nauczycieli z innych krajów - pozostawia wiele do życzenia. 

 

W szkołach właśnie trwa praca nad arkuszami organizacyjnymi. To nic innego, jak wstępny plan pracy nauczycieli. Dowiemy się z nich, kto i ile godzin będzie pracował od września. Teoretycznie zawód ten od lat cieszy się dużym poziomem społecznego prestiżu, jednak nauczyciele coraz częściej mówią o coraz większym spadku uznania dla ich pracy. Dlaczego tak się dzieje? Być może przyczyną jest to, że przez lata wokół zawodu nauczyciela urosło wiele mitów, które stygmatyzują ich zajęcie i fałszują prawdziwy obraz ich pracy. Poznajcie kilka z nich.

1. Nauczyciel pracuje tylko kilka godzin dziennie

Najczęściej powtarzanym stwierdzeniem jest to, że nauczyciele pracują kilka godzin dziennie. Powodem całego zamieszania jest podział ich pracy na tzw. pensum oraz pracę poza szkołą. Pensum to liczba obowiązkowych godzin dydaktycznych, czyli czas, jaki nauczyciele muszą spędzić na pracy z uczniami w klasie. Ale większość z nas zapomina, że do tego czasu dochodzi przygotowanie się do lekcji, sprawdzanie klasówek i kartkówek oraz wypełnianie szkolnych dokumentów na temat postępów naukowych ich podopiecznych czy uzupełnianie sprawozdań.

Warto pamiętać, że czas ich pracy reguluje Karta Nauczyciela oraz kodeks pracy, które jasno mówią, że nauczyciel ma pracować 40 godzin w tygodniu. To, ile naprawdę pracują nauczyciele sprawdził Instytut Badań Edukacyjnych. Okazuje się, że niektórzy spędzają nad szkolnymi obowiązkami nawet 47 godzin tygodniowo. Średnio ponad pięć godzin w tygodniu zajmuje im w domu przygotowanie się do lekcji, a ponad trzy sprawdzanie prac uczniów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 5 mitów o zawodzie nauczyciela

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA