40 tys. zł miesięcznie. Nawet tyle zarabiają piloci. Zawód z przyszłością?

Zarobki polskich pilotów sięgają nawet 40 tys. zł miesięcznie. Przeciętnie jednak piloci samolotów pasażerskich zarabiają do 10 tys. zł. Ile można zarobić w liniach lotniczych?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

40 tys. zł miesięcznie. Nawet tyle zarabiają piloci. Zawód z przyszłością?

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

17 paź 2014 14:41


Minimalna płaca dla pilotów zależy przede wszystkim od tego, w jakim samolocie jest wykonywana praca. Można to porównać do kadry zarządzającej przedsiębiorstwem - mniejszy samolot – „mniejsze przedsiębiorstwo" , większy samolot – „większe przedsiębiorstwo". Do tego dochodzi doświadczenie w lotnictwie oraz liczba godzin spędzonych za sterami.

Jak wynika z badań K&K Selekt Aviation - firmy, która zajmuje się rekrutacją załóg latających, na polskim rynku młody pilot na stanowisku pierwszego oficera może spodziewać się zarobków na poziomie minimum 3 tys. zł brutto. Będzie to praca na samolotach dyspozycyjnych z wyłączeniem segmentu lotnictwa dyspozycyjnego dla biznesu.

Czytaj też: Świat potrzebuje ponad pół miliona nowych pilotów

Piloci którzy rozpoczną pracę w samolotach komunikacyjnych, podobnie jak piloci w segmencie dyspozycyjnego lotnictwa dla pasażerów VIP, powinni spodziewać się minimalnej płacy na poziomie od 5 do 7 tys. zł. Natomiast kapitanowie od 25 do 45 proc. więcej.

Natomiast zarobki doświadczonej załogi w międzynarodowych liniach lotniczych będą kształtowały się odpowiednio na wysokości od 3 do 7 tys. euro. w przypadku pierwszego oficera oraz od 6 do 16 tys. euro dla kapitana.

- W przypadku np. Chin zarobki takie często sięgają wartościom ponad 20 tys. dolarów. Ciekawą propozycję przedstawia rynek rosyjski - w ostatnich miesiącach rosyjskie linie lotnicze łącznie z Aerofłotem uzyskują zgodę na zatrudnianie obcokrajowców. Zarobki tych pilotów często kształtują się na poziomie powyżej 10 tys. euro – wyliczają eksperci K&K Selekt Aviation.

Oto zarobki w poszczególnych grupach:

Lotnictwo dyspozycyjne VIP: zarobki 7 tys. zł – pierwszy oficer; 12 tys. zł - kapitan

Lotnictwo dyspozycyjne i specjalne głównie są to samoloty w gestii administracji państwowej zarobki to 5 tys. zł – pierwszy oficer;  12 tys. zł - kapitan

Linie charterowe z pensjami 1,5-4 tys. dolarów – pierwszy oficer; 3-8 tys. dolarów - kapitan

LOT na poziomie 7 tys. zł - minimalna płaca - do 40 tys. zł dla kapitana z długim stażem pracy

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

10 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Może PRZYSZŁY 2017-10-12 23:09:06

Do jakiej szkoły mam się udać jeżeli che być pilotem? W Dęblinie jest ale lotnictwo wojskowe. Słyszałem też o Aeroklubach, ale czy po takim czymś dostaniesz prace?

Szatan 2017-09-30 06:29:16

Moze latasz na miotle po płycie lotniska?

Aka 2017-06-13 00:57:19

Ale bieda, w IT sie spokojnie 10k e wyciska, a pracujesz kiedy chcesz i skad chcesz