×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

4 tys. zł płacy minimalnej za cztery lata? 18 specjalistów ocenia

Czy płaca minimalna powinna wynieść za 4 lata tyle, ile obiecał PiS - czyli 4 tys. zł? Na to pytanie odpowiada m.in. Andrzej Radzikowski (OPZZ), Dorota Gardias (OPZZ), Anna Wicha (Adecco Poland), Dawid Seifert (OKAP), Artur Skiba (Antal), Paweł Gniazdowski (DBM Polska).

- Obecnie blisko połowa firm (48 proc.) zatrudnia pracowników z płacą minimalną. Częściej za "najniższą krajową" zatrudniają przedsiębiorcy z regionu wschodniego (55 proc.), małych miast – do 20 tys. mieszkańców (58 proc.) i wsi znajdujących się poza aglomeracjami miejskimi (57 proc.). Natomiast relatywnie rzadko minimalne wynagrodzenie oferują firmy z branży finansowej (29 proc.). Tak szybki wzrost płacy (4 tys. zł za 4 lata) minimalnej to ogromne konsekwencje dla rynku pracy, pracodawców i nas wszystkich.

Po pierwsze: konsekwencją podniesienia płacy minimalnej od stycznia 2020 r. będzie przede wszystkim wzrost cen produktów lub usług oferowanych przez firmy. Deklaruje tak 42 proc. przedsiębiorstw, które zatrudniają, wykorzystując płacę minimalną. Po drugie: wstrzymanie podwyżek pracownikom o wyższych pensjach. Po trzecie: wstrzymanie rekrutacji nowych pracowników, a niekiedy i redukcja zatrudnienia. Po czwarte: wstrzymanie inwestycji i kosztowych programów rozwojowych.

W przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie o 350 złotych więcej niż wynosi minimalna pensja w bieżącym roku (2250 złotych), co oznacza przyrost o 15,6 proc. To wskaźnik wyższy niż przeciętny wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób i wyższy niż wzrost produktywności w gospodarce – komentuje Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland, prezes Polskiego Forum HR. (Fot. mat. pras.)

REKLAMA

     

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: 4 tys. zł płacy minimalnej za cztery lata? 18 specjalistów ocenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Bartsz 2019-12-27 14:12:35

    Chyba najważniejsza kwestia w tym wszystkim to pytanie po co ten wzrost kto będzie beneficjentem.... Kto straci wiadomo w 1 kolejności firmy i ich właściciele ci osobowi bo finansowi najwyżej zmienią inwestycje...W 2.kolejnosci klienci bo firmy podniosa ceny... a klienci to w polskich realich w dużej mierze pracownicy firm. Biorac pod uwagę jak częśc dochodu dysponowanego przeznaczana jest na rzeczy 1 potrzeby to de facto pracownicy najniżej zarabiający na tym stracą... tylko tego nie rozumieją dlatego będą to popierać pytanie czemu robią to ich przedstawiciele czyli związki..... Stratni też będą lepiej zarabiający w sektorze prywatnym bo tak jak ktoś powiedział gdzieś będzie trzeba soboe te wymuszone podwyżki odbić. Zyskają ci ktorych wynagrodzenie jest wyliczane z krotności minimalnego czyli strefa budżetowa i firmy skarbu panstwa.... Ale najwiekszym wygranym bedzie rzad bo zbierze więcej danin i dzięki inflacji całe rozdawnictwo bedzie mniej warte... Powtorka tat 70 i 80 na roszczenia placowe (lepszego zycia)podnoszono pensje ale szary człowiek nie wiedział o inflacji efekt znamy..... Hiperinflacja i tragedie tysięcy najuboższych bo ci bogaci jednak cos tam ogarneli... Wzrost plac tak ale przez zwiekszanie efektywnosci gospodarki zmniejszanie nieprzewidywalnej kontroli i biurokracji tylko to wymaga mądrego prawa a nie dekretu który ma 3 linijki

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA