×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Walka o emerytury stażowe trwa. Pismo na biurku prezesa PiS

 • Karolina Markowska
  km
 • 22 mar 2021 14:00

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych nie przestaje walczyć o wprowadzenie emerytur stażowych. Apel związku w tej sprawie trafił na biurko prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.


Walka o emerytury stażowe trwa. Pismo na biurku prezesa PiS
OPZZ już kolejny raz upomina się o wprowadzenie emerytur stażowych (fot. Pixabay)
REKLAMA
 • OPZZ od 10 lat walczy o emerytury stażowe.
 • Związek chce, aby kobiety mogły zdecydować się na emeryturę po 35 latach pracy, a mężczyźni - po 40 latach.
 • Związkowcy proponują, by zapis o emeryturach stażowych znalazł się w punkcie „Złota jesień życia”.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych już kolejny raz upomina się o wprowadzenie emerytur stażowych. Tym razem apel o wprowadzenie emerytury stażowej do polskiego systemu znalazł się na biurku prezesa Prawa i Sprawiedliwości – Jarosława Kaczyńskiego.

OPZZ domaga się wprowadzenia rozwiązań do prezentowanego przez rządzącą partię Nowego Polskiego Ładu. Związkowcy proponują, by zapis o emeryturach stażowych znalazł się w punkcie „Złota jesień życia”.

"Pracownice i pracownicy starzeją się w sposób indywidualny. Zależy to też od stanu zdrowia i rodzaju wykonywanej pracy. Czynniki te wpływają na wydolność organizmu i utrudniają im aktywność zawodową. Długoletni staż pracy i opłacanie ubezpieczeń społecznych powoduje, że osoby te wypracowują odpowiedni kapitał emerytalny, który pozwoli na uzyskanie emerytury bez dopłat z budżetu państwa" - czytamy w liście przesłanym do prezesa PiS. 

Jak przypomina związek, pod obywatelskim projektem ustawy wprowadzającej emerytury stażowe podpisało się ponad 700 tys. osób pracujących.

Dekada walki o emerytury stażowe

OPZZ postulat wprowadzenia emerytur stażowych zgłosił w 2010 roku. Związek chce, by emerytury stażowe umożliwiałyby przejście na emeryturę kobietom po 35 latach pracy, a mężczyznom po 40 latach. Przez dwie kadencje Sejmu związkowcy prezentowali tę inicjatywę w parlamencie. 

W 2019 r. rozpoczęli kolejną próbę wprowadzenia tego rozwiązania w życie. W tym celu skierowali do prezydenta Andrzeja Dudy przygotowany przez siebie projekt ustawy. Projekt trafił również do Rady Dialogu Społecznego. Z kolei w maju 2019 r. OPZZ zorganizował w tej sprawie pikietę przed gmachem resortu pracy.

We wrześniu 2020 roku związek przed pałacem prezydenckim zorganizował publiczne czytanie noweli Gustawa Morcinka "Łysek z pokładu Idy". Jak tłumaczył w rozmowie z PulsHR.pl lewicowy polityk i działacz społeczny Łukasz Mycka, wybór lektury nie był przypadkowy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Walka o emerytury stażowe trwa. Pismo na biurku prezesa PiS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • kins 2021-03-30 12:40:44

  takie emerytury mają sens jak ktoś ma jakieś dodatkowe oszczędności, np ppk czy ubezpieczenie emerytalne, bo wiadomo że im krótszy okres składkowy tym mniejsza emerytura

  • * 2021-03-30 17:28:08

   Jaki krótszy? 40 i więcej lat składkowych to mało?. A ci na wcześniejszych mundurowych po 15-25 latach pracy to jaki mają okres składkowy?

 • Jerzy 2021-03-22 22:07:44

  OPZZ to sobie moze ... walczyc . Smiechu warte , jak SLD bylo u wladzy to nie wprowadzili ich mocodawcy a teraz graja emocjami , Nawet nie bylo wtedy tego tematu ,oszusci.

 • * 2021-03-22 15:26:13

  Za 2 lata, to ja osobiście stażówki mam w dudzie. Już dojadę do emerytury ustawowej. Poza tym nie ma gwarancji, że jak skłamali dwa razy, to trzeci nie zrobią tego samego. Mam nadzieję, że Ci wszyscy wyrolowali obietnicami PiS i ówczesnego kandydata (2015 i 2020) na prezydenta już nigdy na tych kłamców nie zagłosują.

 • nie mam już sił i zdrowia 2021-03-22 14:55:08

  I zamietli sprawę emerytur stażowych na ponad 2 lata. Teraz przez 2 lata łaskawca Kaczyński będzie mamił obietnicą ludzi z najdłuższym stażem pracy. I liczy że jak się Dudzie udało wykorzystać temat do wygrania wyborów to i jemu i jego partii również się uda. Ten człowiek obraża nas ludzi pracy, którzy oddali zdrowie długoletnią ciężką pracą i dodaje nam kolejne 3 lata stresów i niszczenia zdrowia. To dla nas tragedia. Ja już mam 45 lat pracy i nie dam już rady dłużej tyrać. Choroba serca, zniszczony kręgosłup, reumatyzm, prostata, początki amnezji a ta bestia z uśmiechem na twarzy chce nas wykorzystać przy kolejnych wyborach. Prezydent powinien mieć honor i powiedzieć narodowi że wykorzystał wyborców dla swojej prywaty i odejść z pałacu. Dla mnie i wielu oszukanych obywateli nie jest naszym prezydentem tylko zwykłym cwaniakiem. Podobno nie ma żadnych projektów es w pałacu i nikt nad nimi nie pracuje. A sam oszust nie ma zwiedzonym obywatelom nic do powiedzenia w tej sprawie zasłaniając się sekretarzem i pandemią. I jeszcze taki Nagel czy Fedorczuk dolewają oliwy do ognia. Tacy ludzie powinni popierać zmęczonych długoletnią pracą obywateli a nie kazać im tyrać przez 50 lat!!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA