PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

14 menedżerów o rynku pracy 2021. Co nas czeka?

Elastyczność, wsparcie pracowników, wyciszenie rynku pracownika, cyfrowe rozwiązania i cyfrowe umiejętności, umiejętności miękkie oraz niepełność. Tak wygląda lista zagadnień, jakie dla działów HR będą kluczowymi w 2021 roku. O to, jak będzie wyglądał rynek pracy w 2021 r. i kolejnych latach, jak bardzo zmieni go pandemia, w jakich sektorach nadal będziemy mieli do czynienia z rynkiem pracownika, zapytaliśmy 14 menedżerów reprezentujących firmy z różnych sektorów. Przeczytajcie, co na ten temat mają do powiedzenia m.in. Piotr Czechowski, dyrektor personalny w JYSK, Anna Berczyńska z ABSL oraz Magdalena Wyrzykowska-Glezner, dyrektor Departamentu Zarządzania Kapitałem Ludzkim w PGE.

Ewa Boguszewska, dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi w PKP Intercity

Trudno przewidzieć jak będzie wyglądał rynek pracy, chociaż już dziś, w tak krótkim czasie, widać, że znacznie ewaluuje. Jeszcze na początku 2020 roku specjaliści z branży HR zastanawiali się jak na popyt na pracę wpłyną rosnące koszty pracy. Co więcej aktualnie wiele firm nie ma pewności, w jakim kierunku będzie się zmieniał rynek branżowy i zapotrzebowanie na ich produkty, czy usługi.

W takiej sytuacji trudno planować zwiększanie zatrudnienia, co znajduje odzwierciedlenie w średnio 30 proc. spadku zapotrzebowania na nowych pracowników w stosunku do roku 2019. Średnio, nie znaczy w każdej branży i nie dotyczy każdego pracownika. Na stałe, moim zdaniem, nastąpi zmiana struktury rynku pracy – w związku z bardzo dynamicznym rozwojem niektórych branż: sprzedaży internetowej i przeniesienia części funkcjonowania biznesu do świata wirtualnego, ciągle będzie potrzeba specjalistów w zakresie nowych technologii, logistyki, rozwoju biznesu czy marketingu. Trudniej będzie w sektorach, które z racji obostrzeń odczuwają największe spowolnienie: firmy eventowe, turystyczne, stacjonarne restauracje, spadki obserwuje się również w branży motoryzacyjnej, transporcie dalekobieżnym, itp.

Za zmianami w strukturze biznesu będzie następowała zmiana w zapotrzebowaniu na kompetencje. „W cenie” będą osoby kreatywne, elastyczne, dynamiczne, zaangażowane. Takie osoby dziś stają się partnerami dla zarządzających, pomagając im w ocaleniu biznesu i do chwili likwidacji całych działów, czy firm, nie trafiają na rynek pracy. Obecnie, z racji programów pomocowych dla przedsiębiorców, zmiany te następują powoli, są jednak moim zdaniem nieuniknione. Spowodują, ze pomimo zwiększenia podaży na rynku pracy, nie stanie się on w pełni rynkiem pracodawcy. Oczywiście, pozycja zatrudniających ulegnie poprawie, ale nadal poszukiwani będą pracownicy wykwalifikowani, specjaliści i eksperci, a nie będą mogły znaleźć pracy osoby, które nie wykazują się pożądanymi kompetencjami. Dla jednych, sytuacja ulegnie poprawie, drudzy poczują, moim zdaniem wyraźne pogorszenie. (fot. PKP Intercity)

REKLAMA

    

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: 14 menedżerów o rynku pracy 2021. Co nas czeka?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Dd 2021-01-01 18:21:23

    Najbardziej bezsensowny dział w firmie to HR, zwłaszcza miękki. Tutaj widzę ogromne możliwości do redukcji.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA