Elastyczność, wsparcie pracowników, wyciszenie rynku pracownika, cyfrowe rozwiązania i cyfrowe umiejętności, umiejętności miękkie oraz niepełność. Tak wygląda lista zagadnień, jakie dla działów HR będą kluczowymi w 2021 roku. O to, jak będzie wyglądał rynek pracy w 2021 r. i kolejnych latach, jak bardzo zmieni go pandemia, w jakich sektorach nadal będziemy mieli do czynienia z rynkiem pracownika, zapytaliśmy 14 menedżerów reprezentujących firmy z różnych sektorów. Przeczytajcie, co na ten temat mają do powiedzenia m.in. Piotr Czechowski, dyrektor personalny w JYSK, Anna Berczyńska z ABSL oraz Magdalena Wyrzykowska-Glezner, dyrektor Departamentu Zarządzania Kapitałem Ludzkim w PGE.
-
- •31 gru 2020 0:01

Andrzej Korkus, prezes EWL
W mojej ocenie w 2021 roku możemy spodziewać się ożywienia gospodarki. Dzięki dostępowi do szczepień na COVID-19 rząd prawdopodobnie będzie znosił kolejne obostrzenia, co przełoży się na wzrost popytu i pozwoli odetchnąć gospodarce.
Najbardziej dotknięte przez pandemię branże, te związane z mobilnością, a więc turystyka, linie lotnicze bądź szeroko pojęty transport mogą mieć problemy z utrzymaniem się na rynku po pandemii. Z drugiej strony do tych sektorów skierowane są pakiety pomocowe – rządowe i unijne.
Trudno określić, w którym kierunku będą przebiegały zmiany po pandemii – być może dzięki pomocy będą mogły się one rozwijać i świadczyć usługi na zupełnie nowym poziomie. Trzeba też pamiętać, że po pandemii popyt na usługi związane np. z gastronomią czy turystyką wyjazdową może bardzo mocno wzrosnąć. Lockdown spowodował, że doceniamy możliwość swobodnego podróżowania po świecie, jedzenia poza domem i spędzania czasu na aktywnościach, na które teraz nie możemy sobie pozwolić. Już latem, kiedy część obostrzeń została zniesiona, można było zaobserwować ożywienie na rynku usług.
W dalszym ciągu, w kontekście całego rynku pracy, nie możemy mówić o rynku pracodawcy. Lockdown nie spowodował znaczącego wzrostu bezrobocia. Od początku pandemii stopa bezrobocia urosła zaledwie o 0,6 proc. Moim zdaniem rok 2021 nie zmieni znacząco tej statystyki. Spodziewam się raczej spadku stopy bezrobocia, m.in. spowodowanej ponownym otwarciem gospodarki, odmrożeniem popytu, możliwością swobodnego podróżowania oraz rekordowymi programami pomocowymi. (fot. EWL)


Słowa kluczowe
- Aneta Andruszkiewicz
- Unibep
- Andrzej Korkus
- EWL
- Karol Raźniewski
- EY
- Jacek Opala
- Exact Systems
- Joanna Osoba-Botwina
- RAControls
- Magdalena Wróbel
- KGHM
- Marcin Smoroń
- InterKadra
- Magdalena Wyrzykowska-Glezner
- PGE
- Piotr Wielgomas
- Bigram
- Katarzyna Cymerman
- Microsoft
- Piotr Czechowski
- JYSK
- Anna Berczyńska
- ABSL
- rynek pracy
- rynek pracownika
- podsumowania 2020/prognozy 2021
- Ewa Boguszewska
- PKP Intercity
- Katarzyna Rusek
- SAP
KOMENTARZE (1)