PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

14 menedżerów o rynku pracy 2021. Co nas czeka?

Elastyczność, wsparcie pracowników, wyciszenie rynku pracownika, cyfrowe rozwiązania i cyfrowe umiejętności, umiejętności miękkie oraz niepełność. Tak wygląda lista zagadnień, jakie dla działów HR będą kluczowymi w 2021 roku. O to, jak będzie wyglądał rynek pracy w 2021 r. i kolejnych latach, jak bardzo zmieni go pandemia, w jakich sektorach nadal będziemy mieli do czynienia z rynkiem pracownika, zapytaliśmy 14 menedżerów reprezentujących firmy z różnych sektorów. Przeczytajcie, co na ten temat mają do powiedzenia m.in. Piotr Czechowski, dyrektor personalny w JYSK, Anna Berczyńska z ABSL oraz Magdalena Wyrzykowska-Glezner, dyrektor Departamentu Zarządzania Kapitałem Ludzkim w PGE.

Andrzej Korkus, prezes EWL

W mojej ocenie w 2021 roku możemy spodziewać się ożywienia gospodarki. Dzięki dostępowi do szczepień na COVID-19 rząd prawdopodobnie będzie znosił kolejne obostrzenia, co przełoży się na wzrost popytu i pozwoli odetchnąć gospodarce.

Najbardziej dotknięte przez pandemię branże, te związane z mobilnością, a więc turystyka, linie lotnicze bądź szeroko pojęty transport mogą mieć problemy z utrzymaniem się na rynku po pandemii. Z drugiej strony do tych sektorów skierowane są pakiety pomocowe – rządowe i unijne.

Trudno określić, w którym kierunku będą przebiegały zmiany po pandemii – być może dzięki pomocy będą mogły się one rozwijać i świadczyć usługi na zupełnie nowym poziomie. Trzeba też pamiętać, że po pandemii popyt na usługi związane np. z gastronomią czy turystyką wyjazdową może bardzo mocno wzrosnąć. Lockdown spowodował, że doceniamy możliwość swobodnego podróżowania po świecie, jedzenia poza domem i spędzania czasu na aktywnościach, na które teraz nie możemy sobie pozwolić. Już latem, kiedy część obostrzeń została zniesiona, można było zaobserwować ożywienie na rynku usług.

W dalszym ciągu, w kontekście całego rynku pracy, nie możemy mówić o rynku pracodawcy. Lockdown nie spowodował znaczącego wzrostu bezrobocia. Od początku pandemii stopa bezrobocia urosła zaledwie o 0,6 proc. Moim zdaniem rok 2021 nie zmieni znacząco tej statystyki. Spodziewam się raczej spadku stopy bezrobocia, m.in. spowodowanej ponownym otwarciem gospodarki, odmrożeniem popytu, możliwością swobodnego podróżowania oraz rekordowymi programami pomocowymi. (fot. EWL)

REKLAMA

    

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: 14 menedżerów o rynku pracy 2021. Co nas czeka?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Dd 2021-01-01 18:21:23

    Najbardziej bezsensowny dział w firmie to HR, zwłaszcza miękki. Tutaj widzę ogromne możliwości do redukcji.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA