PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

14 menedżerów o rynku pracy 2021. Co nas czeka?

Elastyczność, wsparcie pracowników, wyciszenie rynku pracownika, cyfrowe rozwiązania i cyfrowe umiejętności, umiejętności miękkie oraz niepełność. Tak wygląda lista zagadnień, jakie dla działów HR będą kluczowymi w 2021 roku. O to, jak będzie wyglądał rynek pracy w 2021 r. i kolejnych latach, jak bardzo zmieni go pandemia, w jakich sektorach nadal będziemy mieli do czynienia z rynkiem pracownika, zapytaliśmy 14 menedżerów reprezentujących firmy z różnych sektorów. Przeczytajcie, co na ten temat mają do powiedzenia m.in. Piotr Czechowski, dyrektor personalny w JYSK, Anna Berczyńska z ABSL oraz Magdalena Wyrzykowska-Glezner, dyrektor Departamentu Zarządzania Kapitałem Ludzkim w PGE.

Joanna Osoba-Botwina, HR business partner w RAControls

W przyszłym roku, w pierwszej połowie, zaznaczy się zapewne nurt powrotu do biura, jednak nie przeceniałabym skali tego zjawiska. Większość pracowników pozostanie przy pracy zdalnej. Spotkania, dyskusje, zarówno w sferze operacyjnej, jak i strategicznej, obecnie dzieją się w formie telekonferencji czy wideokonferencji i większość z nich pozostanie w tej formie. Podróże oraz przebywanie w hotelach na razie są wysoce utrudnione lub niemożliwe (zależnie od kraju).

Nawet jeżeli taka możliwość istnieje, jest zagrożenie infekcji, któremu pracodawcy starają się zapobiec, ograniczając lub w ogóle rezygnując z podróży. Po ustąpieniu głównego nurtu pandemii zapewne ten trend się utrzyma, nie tylko ze względu na zagrożenie zdrowotne, lecz również ze względu na ograniczenie kosztów.

Pojawi się konieczność zwrócenia uwagi na mentalne potrzeby pracowników, związane z brakiem kontaktu fizycznego z innymi pracownikami czy biurem. To nowy, bardzo ważny obszar, a jego ważność z czasem będzie jeszcze rosła, gdyż pracownicy na razie "wytrzymują" w domach, natomiast ich potrzeby kontaktu będą rosły wraz z długością okresu pozostawania w domu.

Na pewno wszelkie obszary IT będą wiodące, jeżeli chodzi o rynek pracownika. I tu widzę różne parametry, przy rozwijającej się sztucznej inteligencji, pewne powiązanie z inżynierią, mechaniką, elektroniką, te zawody będą najszybciej się rozwijały. Przy nadal konkurencyjnej sile roboczej w naszym kraju te obszary mogą dać interesujące zajęcie dla millenialsów i następnych pokoleń. Pracodawcy przejmą stery w branżach, które w tej chwili mają kłopoty ze względu na COVID-19. Na przykład w branży hotelarsko-gastronomicznej, gdzie jest i będzie się nasilać podaż pracowników, a część przedsiębiorstw nie podejmie działalności po lockdownie. (fot. Joanna Osoba Botwina)

REKLAMA

    

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: 14 menedżerów o rynku pracy 2021. Co nas czeka?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Dd 2021-01-01 18:21:23

    Najbardziej bezsensowny dział w firmie to HR, zwłaszcza miękki. Tutaj widzę ogromne możliwości do redukcji.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA