×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

14. emerytura na stałe? To niewykluczone

  • Autor: PAP/AKC
  • 4 sie 2022 15:39

Wzrost świadczenia emerytalno-rentowego w ostatnich 7 latach jest wyższy niż średnioroczna inflacja - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Zaznaczyła, że wobec wysokiej obecnie inflacji 14. emerytura jest kolejnym wsparciem państwa dla grup o najniższych dochodach.

14. emerytura na stałe? To niewykluczone
W poprzednim roku 14. emerytura wypłacana była w IV kwartale roku (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w czwartek pytana, co z pracami nad ustawą o 14. emeryturze, która miałaby być świadczeniem stałym, poinformowała, że "oczywiście prace nad taką ustawą trwają".
  • Szacujemy, że 14. emeryturę otrzyma w tym roku ok. 9 mln emerytów, w tym 7,7 mln w pełnej wysokości. Wyjaśniła, że przy wypłacaniu 14. emerytury brane jest pod uwagę kryterium dochodowe.
  • "Osoby, które mają powyżej kwoty 2900 zł, nie zostaną odcięte od świadczenia, tylko w ich przypadku 14. emerytura będzie pomniejszona o nadwyżkę nad tę kwotę" - powiedziała minister Maląg. "Pełna wysokość 14. emerytury wynosi 1217 zł" - przypomniała.

Maląg przekazała, że na 14. emeryturę rząd przeznaczył ponad 11 mld zł. "Wypłaty ruszą 25 sierpnia. Nie trzeba składać żadnych wniosków, aby dostać świadczenie. To jest proces automatyczny" - podkreśliła minister.

"Opozycja zarzuca nam, że 14. emerytura to wypuszczenie na rynek kolejnych środków. My musimy tak zarządzać budżetem, żeby z jednej strony uszczelniać wydatki, ale z drugiej strony - w tym trudnym czasie, przy wysokiej inflacji - wesprzeć grupy, które mają najniższe dochody" - zaznaczyła szefowa MRiPS.

Przypomniała, że 13. emerytura, która jest wypłacana wiosną została na stałe wpisana do tzw. emeryckiego portfela.

Szefowa MRiPS przypomniała, że w poprzednim roku 14. emerytura wypłacana była w IV kwartale roku. "W tym roku dlatego właśnie sierpień, bo tak szacowaliśmy, że może być szczyt inflacji, tej wysokiej inflacji spowodowanej wojną na Ukrainie i sankcjami" - powiedziała.

Czytaj też: Emerytura dla każdego, nawet niepracującego. Nowy pomysł już w Sejmie

"Ostateczny model i kształt pokażemy opinii publicznej i przedstawimy do prac rządu na początku 2023 r. Będziemy szli w tym kierunku, że może 14. emerytura będzie na stałe" - powiedziała minister.

Wyjaśniła, że jednorazowość tego świadczenie, czyli "podejmowanie decyzji rokrocznie, daje możliwość podjęcia decyzji, w której części roku to świadczenie jest wypłacane".

"Zależy nam przede wszystkim na tym, by polityka senioralna była oparta na silnym wsparciu, także finansowym" - zaznaczyła Maląg.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 14. emerytura na stałe? To niewykluczone

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA