PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

120 tysięcy dla górników, którzy odejdą z pracy. Trwają wypłaty

Proces wypłaty 120-tysięcznych odpraw pieniężnych dla osób odchodzących z górnictwa z wykorzystaniem ustawowych osłon socjalnych, powinien zakończyć się jeszcze w lutym - ocenia Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), która wypłaca odprawy po zakończeniu weryfikacji uprawnień do tego świadczenia.

  • Autor: PAP/JP
  • 11 lut 2022 14:51
120 tysięcy dla górników, którzy odejdą z pracy. Trwają wypłaty
W razie negatywnej weryfikacji przez ZUS lub ARP pracownik ubiegający się o urlop górniczy lub odprawę wróci do pracy w swoim macierzystym zakładzie (Fot. PTWP/Andrzej Wawok)
REKLAMA
  • W przyszłym tygodniu - jak zapowiada SRK - rozpocznie się także proces odchodzenia uprawnionych pracowników na urlopy górnicze.
  • To drugie ze świadczeń osłonowych, przysługujące b. pracownikom kopalń na mocy ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.
  • W razie negatywnej weryfikacji przez ZUS lub ARP pracownik ubiegający się o urlop górniczy lub odprawę wróci do pracy w swoim macierzystym zakładzie

Z początkiem tego roku SRK przejęła do likwidacji majątek obszaru górniczego Jastrzębie III wraz z grupą ponad 2,1 tys. pracowników, którzy mają skorzystać z ustawowych osłon socjalnych. To urlopy górnicze, podczas których do czasu przejścia na właściwą emeryturę (nie dłużej niż cztery lata) górnicy będą otrzymywać 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, a także jednorazowe odprawy pieniężne w wysokości 120 tys. zł netto.

Po przejęciu pracowników spółka rozpoczęła weryfikację ich uprawnień do świadczeń. Po sprawdzeniu w SRK i uzupełnieniu ewentualnych braków, wnioski o urlopy górnicze trafiają do ZUS-u, zaś wnioski o odprawy jednorazowe - do katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. SRK wysłała już do ARP wszystkie wnioski o odprawy - po pozytywnej weryfikacji możliwa jest stopniowa wypłata środków - otrzymała je już ponad połowa wnioskujących.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Wysyłka jednorazowych odpraw pieniężnych dla pracowników przejętych przez SRK wraz z ruchem Jastrzębie III powinna zostać zakończona w lutym. Pozytywnie zweryfikowane wnioski trafiły do SRK. Do oddziałów spółki zajmujących się tymi sprawami - ruchu Jas-Mos oraz ruchu Śląsk - zapraszani są kolejni pracownicy, aby kończyć proces rozwiązywania przez nich umów o pracę" - poinformował w piątek PAP rzecznik SRK Wojciech Jaros.

Zastrzegł, iż załatwianie tych formalności musi odbywać się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa sanitarnego, służącymi minimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. "Trzeba pamiętać, że zakażenie jednego z pracowników skutkuje obowiązkowymi testami i - zależnie od wyniku - izolacją lub kwarantanną dla wszystkich, którzy mieli z nim kontakt" - powiedział rzecznik, tłumacząc fakt rozciągnięcia procedur w czasie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 120 tysięcy dla górników, którzy odejdą z pracy. Trwają wypłaty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA