PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

11 milionów Polaków przed ważną decyzją. Przygotować muszą się pracodawcy

1 lipca pierwsze firmy przystąpią do Pracowniczych Planów Kapitałowych -  dobrowolnego i w pełni prywatnego systemu oszczędzania na emeryturę. Program ma być skierowany do ponad 11 milionów pracowników. Poza dotarciem do pracowników z informacją o Planach, ważne jest także dotarcie do firm - mówi Marcin Adamczyk, prezes TFI PZU.

11 milionów Polaków przed ważną decyzją. Przygotować muszą się pracodawcy
Adobe Stock
REKLAMA

Marcin Adamczyk zwraca uwagę, że Polacy w tym momencie preferują oszczędzanie krótkoterminowe, trzymają środki na rachunku bankowym. jednak nadchodzi doskonała okazja, by to zmienić - Pracownicze Plany Kapitałowe. Spowoduje to m.in., że kilka milionów Polaków stanie się uczestnikami rynku kapitałowego, będzie miało otwarty rejestr funduszu inwestycyjnego.

Czytaj też: To elita menedżerów. Wchodzą w momencie pożaru. Jeden zły krok i nie ma już ratunku

- Stwarza to doskonałą okazję, by dotrzeć do tych osób, wytłumaczyć im, że są różne sposoby oszczędzania i oprócz rejestru PPK warto znaleźć inne instrumenty, które zapewnią nam dodatkowe oszczędności. Być może będą one bardziej płynne w okresie ich budowy, ale również istotne z punktu widzenia długoterminowego - wyjaśnia prezes TFI PZU.

Zdaniem Marcina Adamczyka odbudowa zaufania do rynku kapitału będzie w kontekście oszczędzania w PPK absolutnie kluczowa. Poza dotarciem do pracowników z informacją o Planach, ważne jest także dotarcie do firm. 


Czytaj też: Jeśli w Polsce nadal będzie ubywać banków, czeka nas niewesoła sytuacja

Marcin Adamczyk dodaje, że ostrożne prognozy mówią o 50 proc. pracowników, którzy przystąpią do PPK. - Kiedy popatrzymy, jak na świecie wyglądał system automatycznego zapisu, powinniśmy liczyć na trochę więcej. Z uwagi na mechanizm ponownego zapisu, bardzo ważne będzie drugie okienko - W przedsiębiorstwach zrobi się pozytywna selekcja, osoby, które się nie zapisały, będą rozumiały, że coś im ucieka - dodaje Marcin Adamczyk.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: 11 milionów Polaków przed ważną decyzją. Przygotować muszą się pracodawcy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Czytelnik 2019-07-05 00:31:16

  do Pablo. No to będziesz biedował na starość. Nie ma innego wyjścia ! Chyba, że samemu będziesz mocno oszczędzał i inwestował na giełdzie - ale statystyki są takie że większość indywidualnych inwestorów na giełdzie traci a nie zarabia...

 • Pablo 2019-07-04 18:26:04

  Już zostałem raz oszukany (OFE) kolejny raz się nie nabiorę.

 • Czytelnik 2019-07-03 03:30:26

  do wszystkich... OFE miały mieć taki sam skutek na nasze emerytury jak teraz PPK, ale mieliśmy partię PO która nas okradła z naszych oszczędności! Dlatego ja już nigdy na nią nie zagłosuje, nie dlatego że jestem zwolennikiem PISu. Uważam jednak, że partia polityczna która sięga po oszczędności swoich obywateli aby dalej "łatwiej" rządzić - powinna zniknąć z politycznej rzeczywistości - aby dać jasne przesłanie politykom - że społeczeństwo tego nie akceptuje... Dodatkowo reforma OFE którą przeprowadziła PO, spowodowała że dzięki tzw. suwakowi - na 10 lat przed przejściem na emeryturę środki z OFE były przekazywane do ZUS. Czyli defakto PO zlikwidowała wszystkie pozytywne skutki jakie niosła za sobą reforma wprowadzająca OFE w 1999 roku... Teraz w przypadku PPK ponowienie takiej kradzieży w przyszłości nie będzie już możliwe, bo są jasne zapisy w ustawie że te pieniądze są twoje i są dziedziczone przez twoją rodzinę !!! Ja jestem ekonomistą z wykształcenia więc jest mi łatwiej to wszystko zrozumieć... A co do BANKÓW, to nigdzie na świecie banki nie służą do tego aby pomnażać pieniądze lokowane na lokatach. Do tego służą inwestycje w obligacje i akcje. Rachunek bankowy to aktualnie taki rachunek płatniczy służący do tego abyś nie nosił z sobą gotówki, a za pomocą rachunku i karty łatwo dokonywał płatności za kupione towary w codziennym życiu...

 • spruszka 2019-07-02 23:17:09

  ale OFE działały na zupełnie innych zasadach. wiem bo sama jako młody człowiek musiałam do nich przystąpić i nie mogłam się wypisać. A teraz jak coś komuś nie będzie pasowało to po prostu się wypisze z PPK.Po drugie w PPK sami odkładamy kase a tam mieliśmy podział składki ZUS.To tez wszystko inaczej potem wygladało..

 • Fx 2019-07-02 14:55:10

  Już raz były fundusze emerytalne-wielkie emerytury, dziedziczenie emerytur i co? Zabrali wszystko i tak będzie tym razem. Najlepsza jest pończocha, bo odsetki pożera bank na wszelkie prowizję i opłaty a tu trzeba tylko uważać na mole 😜

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA