PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

1,6 mln Polaków żyje w skrajnej biedzie. Ale jest też dobra wiadomość

 • KDS
 • 30 cze 2022 13:45

Nieco mniej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, czyli za mniej niż 692 zł w gospodarstwach jednoosobowych i 1868 w gospodarstwach 4-osobowych. Z najnowszych danych GUS wynika, że stopa ubóstwa skrajnego wyniosła w 2021 r. 4,2 proc., w porównaniu do 5,2 proc. rok wcześniej.

1,6 mln Polaków żyje w skrajnej biedzie. Ale jest też dobra wiadomość
W 2021 roku stopa ubóstwa skrajnego, czyli procent osób pozostających w ubóstwie, wyniosła 4,2 proc. (fot. Unsplash/Jacek Dyląg)
REKLAMA
 • Główny Urząd Statystyczny podał, że w czasie, kiedy polska gospodarka zaczęła borykać się z rosnącą inflacją, zasięg skrajnego ubóstwa zmalał w porównaniu rok do roku.
 • W 2021 roku stopa ubóstwa skrajnego, czyli procent osób pozostających w ubóstwie, wyniosła 4,2 proc., czyli w skrajnej biedzie żyło niemal 1,6 mln Polaków.
 • Oznacza to, że wróciliśmy do wartości sprzed wybuchu pandemii, bowiem w 2020 roku wskaźnik skoczył o 1 pkt. proc., do 5,2 proc.

GUS co roku podaje informację na temat poziomu ubóstwa w naszym kraju. Wylicza skalę ubóstwa na podstawie badań budżetów gospodarstw domowych, które regularnie przeprowadza. Stosuje przy tym trzy miary ubóstwa - skrajne, relatywne oraz ustawowe.

Dla społeczeństwa najgorsze jest ubóstwo skrajne. Mowa tu o osobach, których wydatki są na granicy minimum egzystencji. To z kolei kwota, jaką trzeba przeznaczyć, by móc zaspokoić podstawowe potrzeby konsumpcyjne, takie, bez których nasz rozwój czy zdrowie są zagrożone.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ubóstwo relatywne pokazuje jak duża jest grupa osób, która wydaje miesięcznie mniej niż połowę statystycznych wydatków gospodarstwa domowego w Polsce. GUS podał, że stopa ubóstwa relatywnego wyniosła 12 proc., rok wcześniej było to 11,8 proc.

Grafika: GUS
Grafika: GUS

Trzeci rodzaj ubóstwa odnosi się do osób, którym ze względu na ich dochody przysługiwało prawo do ubiegania się o pieniądze z pomocy społecznej. W ubiegłym roku spadło ono z 9,1 proc. w 2020 roku do 6,5 proc.

W ubiegłym roku stopa ubóstwa skrajnego wyniosła 4,2 proc. To mniej niż w 2020 roku, gdy ta wartość wynosiła 5,2 proc. Warto tu przypomnieć, że wtedy stopa ubóstwa poszła w górę, bowiem rok wcześniej było to 4,2 proc. Tym samym w ubiegłym roku wróciliśmy do poziomu ubóstwa sprzed pandemii.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: 1,6 mln Polaków żyje w skrajnej biedzie. Ale jest też dobra wiadomość

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • robin hood 2022-06-30 18:27:42

  spoko, gapiński drukuje piniądze, żeby zdążyć przed następnymi wyborami. A że mają one coraz mniejszą wartość? Ważne, że dali za free. Zabrali bogatym i rozdają biednym

 • Dac , dej , daje 2022-06-30 16:23:11

  Dac im socjale, więcej socjali

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA