Wiceprezes Energi: Nie planujemy zwolnień grupowych

- Nie zamierzamy dokonywać rewolucji w sprawach pracowniczych, nie planujemy zwolnień grupowych - mówi Grzegorz Ksepko, wiceprezes zarządu Energi ds. korporacyjnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wiceprezes Energi: Nie planujemy zwolnień grupowych

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

10 paź 2016 9:24


W jakim czasie zamierzacie osiągnąć docelowy kształt grupy Energi, m.in. poprzez zmniejszenie liczby spółek zależnych z 44 do 13?

Grzegorz Ksepko, wiceprezes zarządu Energi ds. korporacyjnych: - Przejęcie przez Energę spółki Elektrownie Ostrołęka powołanej do budowy nowego bloku energetycznego  wskazuje, że proces wprowadzania nowego modelu biznesowego w grupie Energa praktycznie  już się rozpoczął. Zgodnie z ostrożnym harmonogramem powinien  zakończyć się do połowy 2019 roku. Niewykluczone jednak, że  stanie się  to  wcześniej. Będzie to zależało  m.in. od sprawności  przebiegu procesów inkorporacji, które z natury rzeczy, zgodnie z przepisami prawa handlowego, muszą potrwać.

Czasu będą wymagały też konsultacje ze związkami zawodowymi, uporządkowanie spraw pracowniczych. Chcemy się porządnie przyłożyć do zmian, tak aby nikt nie czuł się pokrzywdzony, czy pominięty. 

Czy wprowadzenie nowego modelu biznesowego pociągnie za sobą redukcje zatrudnienia w grupie Energa?

- Nie zamierzamy dokonywać rewolucji w sprawach pracowniczych, nie planujemy zwolnień grupowych. Naszym celem jest bardziej efektywne zarządzanie kompetencjami pracowników grupy, co pozwoli m.in. ograniczyć korzystanie z zewnętrznych usług, choćby w obszarze obsługi klienta, a tym samym podnieść jej jakość.

Zmiany w obszarze zatrudnienia będą polegały na przejściach pracowników z podmiotu do podmiotu. Natomiast osoby, które otrzymają propozycję pracy na nowych stanowiskach, dostaną jednocześnie pakiet niezbędnych szkoleń mających na celu przystosowanie się  do nowych ról w organizacji.

Cały wywiad czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.