PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Papież Franciszek ostrzega: gdy nie ma pracy, zagrożona jest demokracja

Papież Franciszek powiedział w sobotę podczas wizyty w Genui, że gdy nie ma pracy, zagrożona jest demokracja. Cytował słowa z włoskiej konstytucji o tym, że republika oparta jest na pracy. Mówił też o "księżach Google", którzy wiedzą wszystko z internetu.

  • Autor: PAP/MIW
  • 27 maj 2017 17:17
Papież Franciszek ostrzega: gdy nie ma pracy, zagrożona jest demokracja
Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. (fot. twitter.com)
REKLAMA

• Papież Franciszek spotkał się z robotnikami pogrążonej w kryzysie stalowni Ilva.

• Niekiedy myśli się, że pracownik pracuje dobrze tylko dlatego, że mu się płaci. To poważne lekceważenie pracowników i pracy, bo odbiera jej godność. Ludzie pracują przede wszystkim dla godności - stwierdził papież.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Niekiedy system polityczny wydaje się zachęcać tych, którzy spekulują na pracy, a nie tych, którzy inwestują i wierzą w pracę - ostrzegł Franciszek.

Papież ostrzegł również, że "wokół pracy buduje się cały pakt socjalny".

- Kiedy się nie pracuje, pracuje się źle, mało albo za dużo, demokracja pogrąża się w kryzysie - zaznaczył.

- Możemy stwierdzić, że odbieranie pracy ludziom, wykorzystywanie ich przy pomocy pracy niegodnej i źle opłacanej, jest niezgodne z konstytucją. Gdyby zatem Republika Włoska nie była zbudowana na pracy, nie byłaby demokracją - mówił Franciszek.

Wyraził przekonanie, że dobry przedsiębiorca nie zwalnia ludzi, aby rozwiązać problem swojej firmy, ani nie jest też spekulantem.

Papież dodał też, że "należy odchodzić na emeryturę w odpowiednim wieku", a nie wcześniej, bo to też jego zdaniem odbiera godność.

- Nie każda praca jest dobra, jest wiele złych zajęć - zauważył Franciszek. W tym kontekście wymienił handel bronią, pornografię, hazard.

Po wizycie w stalowni papież udał się do katedry w Genui na spotkanie z duchowieństwem. Rozpoczął je od odmówienia ze wszystkimi modlitwy za Koptów zamordowanych w piątkowym ataku na autobus w Egipcie; zginęło tam 35 osób.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Papież Franciszek ostrzega: gdy nie ma pracy, zagrożona jest demokracja

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zgubiła Nas wiara,zaś przestępcy na obszarze Polski umiejętnie wykorzystali słabość uczciwych Polaków. 2017-05-27 23:34:18

    Na obszarze Polski prace uczciwym Polakom zabrała świta przestępcza, przed powołaniem samozwańczych samorządów terytorialnych których nawet w Polskiej Konstytucji nie ma panował ład i porządek, Wojewoda jako główny zwierzchnik podległych w danym obrębie Urzędów nad wszystkim panował , uczciwi ojczysty karaj opuścili, najprawdopodobniej bezpowrotnie , zostali debile i przestępcy dobrze podkręceni pod dalszą destabilizację Państwa Polskiego ustawieni. Wnioski, niech Papierz odmówi za Nas modlitwę, gdyż od oszustów którym pękają konta od zgromadzonych pieniędzy i nieruchomości zagrabionych na cudzej krzywdzie jesteśmy w ojczystym kraju zgubieni.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA