Minister Zalewska zapowiada, że zmiany w oświacie nie doprowadzą do zwolnień nauczycieli

• Zmiana struktury nie przewiduje zwolnień nauczycieli; robimy wszystko, by dodatkowo nauczyciela ustawowo zabezpieczyć – zapewniła w piątek (16.09) szefowa MEN Anna Zalewska, przedstawiając projekty, które wprowadzić mają reformę systemu edukacji.
• W okresie przejściowym, tzn. od dnia wejścia w życie ustawy do 31 sierpnia 2019 r. podjęcie dodatkowego zatrudnienia przez nauczyciela, który już pracuje w pełnym wymiarze zajęć w jakiejś szkole, będzie wymagało pisemnej zgody dyrektora tej szkoły.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minister Zalewska zapowiada, że zmiany w oświacie nie doprowadzą do zwolnień nauczycieli

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MIW

16 wrz 2016 15:36


- Chcemy o nauczycielu, o jego wynagrodzeniu, o jego przyszłości, o jego doskonaleniu zawodowym rozmawiać - powiedziała szefowa MEN. Dodała, że w tym zakresie będą przez następne miesiące prowadzone prace.

Jak wyjaśniła, od września 2017 r. nauczyciele zatrudnieni w obecnie funkcjonujących szkołach z urzędu staną się nauczycielami szkół utworzonych w ramach nowego systemu.

Zalewska mówiła, w okresie przejściowym, tzn. od dnia wejścia w życie ustawy do 31 sierpnia 2019 r. podjęcie dodatkowego zatrudnienia przez nauczyciela, który już pracuje w pełnym wymiarze zajęć w jakiejś szkole, będzie wymagało pisemnej zgody dyrektora tej szkoły.

- Rozwiązanie to pozwoli na zyskanie dodatkowych miejsc pracy i umożliwi podjęcie zatrudnienia nauczycielom z gimnazjów, w których wygaszane jest kształcenie - wyjaśniła minister edukacji.

Jak dodała szefowa MEN poszukujący nauczycieli do pracy, będą informowali o tym kuratora oświaty, a informacje te będą udostępnione na stronie kuratorium. Do tej pory nie było takiego obowiązku.

Zalewska wyjaśniła, że chodzi o ułatwienie przepływu informacji o wolnych miejscach pracy, a tym samym umożliwienie nauczycielom poszukiwania nowego zatrudnienia.

- Dyrektorzy szkół poszukujący pracy i nauczycieli do pracy będą informowali kuratora oświaty o wolnych stanowiskach. Ta sytuacja będzie trwała do 2023 roku. I jednocześnie kurator oświaty będzie udostępniał te informacje na stronie internetowej - powiedziała.

Zalewska mówiła również, że ministerstwu zależy, aby uczniowie przechodzili z klasy do klasy w tej samej grupie rówieśniczej.

- W związku z tym, jeżeli rzeczywiście będzie takie przechodzenie uczniów z klasy do klasy to z naszych założeń, na podstawie systemu informacji oświatowej, wynika, że w 7 i 8 klasie będziemy mieć ponad pięć tysięcy nowych oddziałów - mówiła.

- Pięć tysięcy nowych klas. To dla nas ważne, bo ważne jest dla nauczycieli. To dodatkowa oferta i dodatkowe wzmocnienie nauczycieli, by nie martwili się, że w związku z przekształceniem mogliby stracić pracę - podkreśliła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

aga12 2017-05-26 08:02:14

do xyxy a to nie prawda, że to jedyny zawód, w którym pracuje się aż do śmierci, znam lekarzy, którzy ledwo szurają nogami a "leczą", prawników, sędziów itp., gdyby nauczycielom płacili tak, jak podają media, to nie musieliby długo pracować, mam 41 lat pracy, trzy kierunki studiów, a odchodzę na emeryturę z pensją netto 2 500 tys. Jest czego zazdrościć!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

yxyxy 2016-09-19 15:57:50

A szkoda, że nie będzie zwolnień nauczycieli, bo z tego co wiem, w tym zawodzie pracuje sie do śmierci, to chyba jedyny taki zawód.