×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Słodko-gorzki obraz rynku pracy. Będzie coraz trudniej

 • jk
 • 18 lis 2022 13:55

Pracodawcy w Polsce nadal chętnie tworzą nowe miejsca pracy. Liczba nowych ofert publikowanych w sieci utrzymuje się na wysokim poziomie – wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton.

Słodko-gorzki obraz rynku pracy. Będzie coraz trudniej
Polska gospodarka coraz wyraźniej wchodzi w okres spowolnienia gospodarczego, pracodawcy jednak nadal zachowują względny optymizm (fot. Ross Sneddon/Unsplash)
REKLAMA
 • Jak wynika z najnowszych danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, w październiku 2022 polscy pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowali 307 tys. nowych ogłoszeń o pracę, czyli o 5 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 28 proc. więcej niż dwa lata temu.
 • W październiku największy wzrost liczby ofert pracy zanotowano w finansach – popyt na księgowych i analityków finansowych wzrósł przez rok o 47 proc.
 • W przypadku zawodów fizycznych już od kilku miesięcy notowane są duże spadki (-23 proc.). W ubiegłym miesiącu zanotowano również spadek w przypadku zawodów w branży marketingowej (-7 proc.) oraz w branży HR (-3 proc.).

Jak wynika z najnowszych danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, w październiku 2022 polscy pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowali 307 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To o 5 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 28 proc. więcej niż dwa lata temu.

Co więcej, liczba ofert nadal utrzymuje się nieco wyżej niż przed pandemią, czyli w analogicznym okresie 2019 roku.

źródło: Element dla Grant Thornton
źródło: Element dla Grant Thornton

- Sygnały płynące z naszego badania są niejednoznaczne. Z jeden strony, optymistyczny wydaje się fakt, że nie spełnił się czarny scenariusz dla polskiego rynku pracy, jaki rysował się na wiosnę, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie i wzrosły skokowo koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Wydawało się, że pracodawcy będą silnie ograniczać liczbę ofert pracy. Tak się na szczęście nie stało - liczba ofert spada, ale nadal nie są to dramatyczne spadki. Widać, że pracodawcy chronią swoich pracowników - komentuje Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton.

Czytaj też: Agencje zatrudnienia pod lupą. Nieuczciwe praktyki psują wizerunek branży

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (21)

Do artykułu: Słodko-gorzki obraz rynku pracy. Będzie coraz trudniej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zofia 2022-11-20 15:24:51

  Idźcie do pracy do spółek skarbu Państwa tam po pracujecie troszkę i pojedziecie pięć razy w roku na urlop a portfel nie ucierpi ani troszkę 🤣

 • **, 2022-11-19 16:35:55

  A oczywiście. Co w tym dziwnego? W dodatku zapewne jest w sporym zakresie jezyk specjalistyczny. Facet pewnie jest po zawodówce, ale ma konkretny fach i umiejętności. Na chleb mu nigdy nie zabraknie. Ty co najwyżej możesz mu podłogę w warsztacie czyścić.

 • Ziutek 2022-11-19 12:44:05

  Bolatzki rynek pracy XD...

 • Polak 2022-11-19 09:22:13

  Chcielibyście powrotu Tuska i 5 pln/h na śmieciowych umowach , niestety tak nie będzie

  • **, 2022-11-19 16:28:41

   Będzie co ma być. A tymczasem,*ć pis.

  • Paweł 2022-11-21 08:17:07

   Tepy polaczek pisowski

 • Szogun 2022-11-18 21:47:41

  Kawa na ławę,prawdziwy słodko gorzki obraz rynku pracy , bezrobocia, inflacji i czarne chmury myślę, że dopiero nadchodzą. Początek nowego roku 2023 pierwszego kwartału większości ludziom oczy otworzy.

  • Jan 2022-11-19 05:08:16

   Mokre marzenia janusza biznesu, a w tym wypadku szoguna biznesu 😀 Czy wy jesteście tak naiwni, że liczycie na powrót lat 90?? To już nie wróci teraz, bo Ci chłopi panszczyzniani się nie urodzili. Ich potencjalni rodzice albo w Polsce mieli max jedno dziecko, bo musieli robić nadgodziny w robocie, albo wyjechali zagranice i już ich dzieci pracują dla firmw w UK lub Niemczech. Was tylko ratuje napływ taniej siły roboczej z Ukrainy, która jak trochę pewniej się poczuje to pojedzie dalej na zachód. Sami zabraliście rynkę w pracy niskimi stawkami i wyzyskiem kobiet, efektem jest załamanie demograficzne i brak ludzi do pracy. Wkrótce co roku będzie prawie pół miliona nowych emerytów, a na rynek pracy wchodI tylko około 300 tys młodych. Tylko głupek nie rozumie co to znaczy. Ps. Inna kwestia to niedopasowanie wykształcenia i przygotowania zawodowego ludzi do pracy. Zamiast 15 lat temu postawić na kierunki inżynierskie i medyczne produkowano studentów humanistów, którzy potem się i tak przyuczaja do innego zawodu. Marnotrastwoe pieniędzy.

  • Jan 2022-11-19 05:13:41

   Czy wy jesteście tak naiwni, że liczycie na powrót lat 90?? To już nie wróci teraz, bo Ci chłopi panszczyzniani pracyjacy za miske ryżu się nie urodzili. Ich potencjalni rodzice albo w Polsce mieli max jedno dziecko, bo musieli robić nadgodziny w robocie, albo wyjechali zagranice i już ich dzieci pracują dla firmw w UK lub Niemczech. Was tylko ratuje napływ taniej siły roboczej z Ukrainy, która jak trochę pewniej się poczuje to pojedzie dalej na zachód. To janusze biznesu zabili rynkę pracy niskimi stawkami i wyzyskiem kobiet, efektem jest załamanie demograficzne i brak ludzi do pracy. Wkrótce co roku będzie prawie pół miliona nowych emerytów, a na rynek pracy wchodzi tylko około 300 tys młodych. Tylko głupek nie rozumie co to znaczy. Ps. Inna kwestia to niedopasowanie wykształcenia i przygotowania zawodowego ludzi do pracy. Zamiast 15 lat temu postawić na kierunki inżynierskie i medyczne produkowano studentów humanistów, którzy potem się i tak przyuczaja do innego zawodu albo siedzieli na zmywaku w UK. Marnotrastwo pieniędzy podatników.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA