×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownik zaangażowany, ale niezmotywowany. Coś złego dzieje się w polskich firmach

 • jk
 • 17 lis 2022 13:55

Zaangażowanie się w bieżące obowiązki deklaruje aż 79 proc. respondentów serwisu Pracuj.pl. Jednocześnie tylko 39 proc. pracujących respondentów deklaruje, że w ich pracy dodatkowe zaangażowanie opłaca się pracownikowi.

Pracownik zaangażowany, ale niezmotywowany. Coś złego dzieje się w polskich firmach
W wykonywanie zadań angażują się nieco częściej kobiety (83 proc.) niż mężczyźni (76 proc.) (fot. Mario Gogh/Unsplash)
REKLAMA
 • Badanie Pracuj.pl zdaje się potwierdzać opinię o zaangażowaniu Polaków w wykonywane obowiązki. Deklaruje je w swojej codziennej pracy blisko 8 na 10 respondentów posiadających zatrudnienie.
 • Jednocześnie znacząca część badanych nie chce wykraczać w swoim miejscu zatrudnienia poza sztywnie wyznaczone ramy współpracy. Ponad co trzeci respondent (37 proc.) przyznaje, że w pracy skupia się wyłącznie na formalnych obowiązkach, starając się unikać dodatkowych zadań.
 • Nieco mniej niż 4 na 10 Polaków badanych przez serwis twierdzi, że w ich miejscu zatrudnienia ponadprzeciętne zaangażowanie w pracę opłaca się pracownikowi.

W wielu źródłach na różne sposoby odmieniany jest anglojęzyczny termin quiet quitting (cicha rezygnacja). Oznacza on zmianę podejścia do pracy, zgodnie z którym pracownik rezygnuje z ambicji wykraczających poza podstawowe obowiązki. W praktyce przejawia się to m.in. brakiem angażowania się w nowe zadania i pracę w nadgodzinach czy na obniżeniu ambicji dotyczących awansu zawodowego, co ma pozwalać m.in. zyskać większy balans między pracą, a życiem osobistym.

Czytaj też: Nowe zjawisko w pracy. Szefowie muszą coś zrobić, zanim będzie za późno

Wyzwanie niedostatecznego zaangażowania Polaków ma jednak dłuższą historię, niż wspomniany termin. Według badań Kincentric już w minionych latach około 1/4 pracowników w Polsce deklarowała niezaangażowanie w realizację swoich obowiązków zawodowych, a tylko połowa deklarowała się jako realizująca je z dużym skupieniem. Takie postawy mogą mieć duży wpływ na efektywność organizacji i dobrostan zespołu. To niepokojące szczególnie w obliczu mobilizacji, jakiej wymaga adresowanie wyzwań generowanych przez spowolnienie wzrostu gospodarczego.

Zobacz: Ta technologia wkrótce wstrząśnie naszym życiem

8 godzin pracy wciąż najbardziej popularne

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Pracownik zaangażowany, ale niezmotywowany. Coś złego dzieje się w polskich firmach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Pan Bonifacy 2022-11-24 13:52:21

  Płacić kasę za pracę, to i motywacja będzie. Jaka płaca taka praca. Komuna się skończyła ku*a wasza mać! Teraz to chamie sam se zapie*laj.

 • Bogdan 2022-11-24 10:55:54

  Na początku angażowałem się, ale fakt, że przełożeni doceniali lizusów, którzy po zejściu z ich oczu się opieprzali, ale za to potrafili ładnie markować pracę. Od lat przychodzę, robię swoje tak by incydentu jakościowego nie było, po 8 godzinach do domu. Na pytanie czy chcę zostać na nadgodziny - nie chcę. Chyba jestem prekursorem cichej rezygnacji:)

 • Hilary 2022-11-24 10:10:08

  Prawda leży taka ze jak większość ma wyj*Ne to spada motywacja, wszyscy plotkują,siedzą na telefonach i chodzą na L4, motywacja spada i zaangażowanie też. Nie widać efektów pracy. Firma powinna budować grupy składające się z przyjaciół którzy tworzą produkt i dostają premie. Ten kto olewa powinien być wywony a nie trzymany na siłę.

 • Jacek 2022-11-22 05:55:36

  Warto się angażować, jest to zauważane i w odpowiednim czasie mocno docenianie. Zasada jest prosta dajesz więcej możesz liczyć na więcej. Ci co nie angażują się tłumacząc, że nie za free nigdy nie zrobili i nie zrobią niczego więcej poza stękaniem, że są niedoceniani, a w ważnych momentach zakładają kapotę..

  • No tak 2022-11-24 12:10:54

   Mocne dociśnięcie jeszcze większą pracą, "bo się da", natomiast "budżet nie pozwala na premie lub podwyżkę". A ten moment to wymysł i dziwne że przypada akurat pod koniec 8 godzinnego czasu pracy...

 • zxc 2022-11-21 08:59:33

  kiedys kolega mi powiedzial a bylo to z 8 lat temu: pracuj tak aby sie nie zmęczyć, oraz w przypadku najnizszego wynagrodzenia w danej grupie - minimum za minimum. I tak pracuje juz od lat.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA