×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Receptą na spadek efektywności - szczera rozmowa. Z obu stron

Spadki efektywności pracowników wydają się naturalne. Praca zdalna, której musimy się nauczyć, połączona z życiem rodzinnym, zdalnym nauczaniem i stresem, może odbić się na jakości pracy. Lider powinien takie spadek efektywności zauważyć i zareagować. Z drugiej strony jednak pamiętajmy - kluczem w rozwiązywaniu problemów jest dwustronny, szczery dialog . - Nie czekajmy, aż ktoś się zorientuje, że jest coś nie tak – tłumaczą psychologowie.

Receptą na spadek efektywności - szczera rozmowa. Z obu stron
Eksperci podkreślają, że receptą na spadki efektywności w zespole jest przede wszystkim rozmowa (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Na grupie menagerów spoczywa podwójny obowiązek. Nie tylko za siebie, za swój stan emocjonalny i pełnej gotowości do pracy, ale przede wszystkim za zespoły - wyjaśnia Anna Oleksy, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
  • Aktualna sytuacja i mnogość czynników utrudniających płynne wykonywanie obowiązków jest trudna dla wszystkich. Eksperci podkreślają, że receptą na spadki efektywności w zespole jest przede wszystkim rozmowa.
  • Pierwszym krokiem nie powinny być działania kryzysowe. Powinny nim być rytualne spotkania, podczas którym omawiane będą mocne i słabsze strony pracy danej osoby - tłumaczy dr Kaja Prystupa-Rządca z Akademii Leona Koźmińskiego.

Praca z rozproszonym zespołem nie jest niczym nowym. O pracy zdalnej nie piszemy dziś jako o nowości. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego w czasie drugiej fali pandemii na pracę zdalną mogłoby przejść ok. jednej trzeciej pracowników w Polsce, czyli 5,3 mln osób. To więcej niż w czasie pierwszej fali. Z październikowych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że zdalnie swoje obowiązki zawodowe wykonywał wówczas co czwarty Polak.

I choć już trochę nauczyliśmy się pracować zdalnie, zainwestowaliśmy w biurka, mamy świadomość potrzeby systematyczności, to nadal praca poza biurem jest wyzwaniem. Wyzwaniem dla obu stron. Pracowników, którzy muszą trzymać się pewnych schematów działania, i tych, których zadaniem jest zarządzanie zespołem rozproszonym i dbanie o wyniki.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Spadki efektywności pracowników wydają się naturalnym efektem pracy zdalnej. W czasach pracy biurowej stały kontakt z szefem i feedback dotyczący efektów pracy traktowany był jako jeden z motywatorów.

Z badania przeprowadzone przez Bigram we współpracy z ThinkTank - Centre for Dialogue and Analysis wynika, że problemów dla tych, którzy ze zdalną pracą i zdalnym zarządzaniem się spotykają, jest sporo. Wśród tych największych jest poczucie alienacji, brak kontaktu ze współpracownikami i ciągłe poczucie bycia w pracy. 23 proc. pracowników zauważa spadek satysfakcji oraz spadek produktywności.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Receptą na spadek efektywności - szczera rozmowa. Z obu stron

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Aneta 2020-11-29 18:28:15

    Super artykuł

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA