PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Otyłość, odchudzanie: Ikea, 3M i inne firmy pomagają ludziom schudnąć

  • Autor: jm
  • 28 lip 2016 13:54

• Połowa Polaków zmaga się z nadwagą, a co ósmy z nas jest chorobliwie otyły – alarmuje w najnowszym raporcie Millward Brown.
• Przeciętny europejski pracownik opuszcza od 10 do nawet 50 dni pracy w celu leczenia schorzeń wynikających z otyłości.
• Według WHO właściwe nawyki żywieniowe i zbilansowana dieta mogą podnieść wydajność pracownika nawet o 20 proc.
• Takie firmy jak Ikea, 3M czy Ganymede nagradzają pracowników za aktywność fizyczną.

Otyłość, odchudzanie: Ikea, 3M i inne firmy pomagają ludziom schudnąć
Adobe Stock
REKLAMA

Postępujący wzrost wagi jest ogólnoświatowym trendem – w zależności od szacunków, na całym globie ludzi z nadwagą bądź otyłych może być od 1,1 do nawet 2 miliardów, a z powodu otyłości umiera rocznie ponad 3 miliony z nich.

Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2050 r. z powodu otyłości średnia długość życia spadnie o 5 lat. Z kolei Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA zakłada, że w połowie XXI wieku nie będzie już Polaków z prawidłowym BMI (stosunkiem masy ciała do wzrostu).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z badań Economist Intelligence Unit wynika, że jesteśmy piątym najbardziej otyłym narodem Europy, a tylko w zeszłym roku aż 1,5 miliona Polaków trafiło do szpitala z powodu otyłości i wywoływanych przez nią dolegliwości.

Koszty – nie tylko społeczne

Walka z otyłością i powodowanymi przez nią problemami zdrowotnymi wymaga znaczących nakładów finansowych – szacuje się, że w 2015 roku pochłonęła około 14 mld złotych z polskiego budżetu ochrony zdrowia, co stanowi 1/5 jego całości. Co więcej, średni koszt opieki zdrowotnej jest w przypadku osoby, która ma problemy z wagą niemal 1,5 raza wyższy niż dla tej, której masa ciała utrzymuje się w normie.

Poważne wydatki ponoszą także pracodawcy, gdyż przeciętny europejski pracownik opuszcza od 10 do nawet 50 dni pracy w celu leczenia schorzeń wynikających z otyłości. Badania wykazują również, że osoba, która nieodpowiednio się odżywia działa znacznie mniej efektywnie. Według WHO właściwe nawyki żywieniowe i zbilansowana dieta mogą podnieść wydajność pracownika nawet o 20 proc.

- Jesteśmy tym, co jemy. Odpowiednio zbilansowana dieta ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również samopoczucie i sposób, w jaki funkcjonujemy. Przekłada się to na wszystkie obszary naszego życia, także na sferę zawodową – podkreśla mgr Justyna Jessa, dietetyk z fundacji Wiemy, Co Jemy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Otyłość, odchudzanie: Ikea, 3M i inne firmy pomagają ludziom schudnąć

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Eryka Brokowska 2016-08-01 21:28:09

    Ikea poszła nawet o krok dalej. Odchudza nie tylko personel, ale też lokalną społeczność. Mieszkańcy podłódzkich miejscowości: Rąbienia, Niesięcina, Antoniewa i łódzkiego Złotna już zrzucili kilka kilo. Niewyspanie powoduje bóle głowy, a te połączone z wzmożoną nerwowością i złym samopoczuciem odbierają apetyt. Lokalna społeczność ma taką terapię już od 3 lat. Ikea ma już dla niej hasło: więcej decybeli = mniej kilogramów :/

  • yxyx 2016-08-01 15:55:06

    Jak się siedzi w pracy po 12h to tylko praca - dom, a po pracy człowiek nie ma siły sie nawet ruszyć.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA