PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

PPK w praktyce. Jak w Tauronie, Budimeksie, Poczcie Polskiej czy w Lidlu radzą sobie z wdrożeniem programu?

PARTNER TEMATU TYGODNIA AXA

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) obowiązują od 1 lipca. W pierwszej fazie PPK zaczęły obowiązywać przedsiębiorstwa, które na dzień 31 grudnia 2018 roku zatrudniały minimum 250 pracowników. Firmy te mają czas do 25 października 2019 roku na podpisanie z wybraną instytucją finansową umowy o zarządzanie PPK. Jak przebiega wdrażanie PPK i z jakimi wyzwaniami mierzą się pracodawcy?

PPK w praktyce. Jak w Tauronie, Budimeksie, Poczcie Polskiej czy w Lidlu radzą sobie z wdrożeniem programu?
Wdrożenie PPK jest dużym wyzwaniem dla firm. Sześciu na dziesięciu respondentów deklaruje obawy natury organizacyjnej (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Wdrożenie PPK jest dużym wyzwaniem dla firm.
 • Jak zaznacza Mateusz Gołąb z firmy Axa, firmy potrzebują bardzo dużego wsparcia, wręcz chcą, żeby je poprowadzić za rękę przy wdrożeniu i prowadzeniu PPK.
 • Sporym wyzwaniem jest komunikacja z pracownikami i przekonanie ich do pozostania w PPK.

Blisko 1 tys. firm zatrudniających w sumie ponad pół miliona osób podpisało już umowy na zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi – poinformował we wrześniu 2019 r. na Twitterze Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. To ok. 25 proc. przedsiębiorstw, które mają wejść do systemu w pierwszym etapie. Łącznie umowy ma podpisać 4 tys. spółek. Przypomnijmy, zgodnie z ustawą, od 1 lipca 2019 roku do PPK przystąpiły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: PPK w praktyce. Jak w Tauronie, Budimeksie, Poczcie Polskiej czy w Lidlu radzą sobie z wdrożeniem programu?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jultynka 2019-10-13 22:45:47

  Pewnie wszędzie wdrożą jak należy i będzie ok .To tylko kwestia czasu. Nie ma się czym martwić. Każdy kto jest zobowiązany do wprowadzenia ppk to po prostu będzie musiał to zrobić.

 • tatiana 2019-10-11 12:55:08

  firmy mają obowiązek wprowadzenia tego programu i możliwość zapewnienia swoim ludziom zadbania o emeryturę. Także nie mogą sobie od tak mówić i coś kombinować bo zaszkodzą tak naprawdę tylko sobie

 • mela 2019-10-10 13:42:04

  molochy sobie radzą świetnie, tym bardziej że niektórzy obiecali dopłacać do ppk więcej niż to konieczne

 • Oj słaba ta emeryturka 2019-10-08 09:20:17

  Tylko, że w przypadku ustawy u OFE nigdzie nie było zapisu, że środki te są prywatną własnością danej osoby o czym ustawa o PPK mówi wprost a mianowicie Art. 3 ustęp 2 "Środki gromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestnika PPK" równie dobrze możemy się obawiać "nacjonalizacji" środków zgromadzonych na naszych prywatnych kontach bankowych a to chyba czysty absurd. - Nie dajmy sobie popaść w paranoje. Ponadto środki z PPK możemy wypłacić w każdym momencie ponieważ jest to wpłata a nie SKŁADKA jak miało to miejsce w OFE i o dziwo 'nic na tym nie tracimy' a możemy tylko zyskać - owszem przy uczestniczeniu w PPK płacimy podatek od wpłat pracowawcy - ale są to groszowe sprawy, przy wcześniejszej wypłacie równierz płacimy podatek belki - ale TYLKO OD ZYSKÓW WYPRACOWANYCH PRZEZ INSTYTUCJĘ FINANSOWĄ czyli zakładając że instytucja finansowa wypracowała zysk 500 zł płacimy podatek tylko od tych 500 zł ... nie od całości środków zgromadzonych na rachunku PPK jak to brukowce mają w zwyczaju pisać ... Proszę poczytać ustawę tam wszystko jest napisane. Co dostajemy wzamian? Nasze wpłaty + wpłate pracodawcy i wpłate powitalną (250 zł) i 240 zł co roku z funduszu pracy. Chyba warto?

 • podatnik 2019-10-07 13:22:12

  Pieniądze z PPK znikną tak samo jak zniknęły z OFE. W OFE też miały być imienne konta, pieniądze miały być własnością uczetników. Potem pewnego pieknego dnia zebrał się Trybunał KOnstytucyjny pod wodzą Rzeplińskiego (tak tak! To ten co tak zażarcie broni KON-STY-TUC-JI!) i orzekł, że składki w OFE NIE SĄ WŁASNOŚCIĄ UCZESTNIKÓW tylko BUDŻETU PANSTWA. I już! Tego wyroku nikt nie zmienił! I dotyczy on również PPK bo nawet ta śmieszna KON-STY-TUC-JA jest nadrzędna wobec ustawy o PPK.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA