×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wśród startupowców optymizm nie maleje. Przyszłość widzą w różowych barwach

  • Justyna Koc
    jk
  • 4 gru 2019 20:00

Co piąty polski startup deklaruje, że rozwija lub wykorzystuje technologie związane z uczeniem maszynowym lub sieciami neuronowymi, a co dziesiąty wierzy, że zostanie „jednorożcem” - wynika z raportu „The Polish Tech Scene. 5 years” opracowanego przez Fundację Startup Poland.

Wśród startupowców optymizm nie maleje. Przyszłość widzą w różowych barwach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Ponad 50 procent startupów przyznało, że największy wpływ na ich rozwój miał mentoring - wynika z raportu Startup Poland.
  • Wysoko zostały ocenione również spotkania środowisk startupowych oraz programy akceleracyjne.
  • Z roku na rok coraz lepiej oceniana jest także współpraca z korporacjami.

Jak wynika z raportu „The Polish Tech Scene. 5 years” opracowanego przez Fundację Startup Poland, w Polsce mamy 4,3-4,6 tys. startupów technologicznych, z czego 60 proc. to firmy z branży IT/ICT.

Warszawa, Wrocław, Kraków, Lublin i Trójmiasto to największe ekosystemy startupowe, w których znajduje się ponad połowa wszystkich polskich firm technologicznych. Rozczarowujące jest to, że potencjał przedsiębiorczości niektórych z największych polskich obszarów metropolitalnych, takich jak Poznań, Łódź i Katowice, z biegiem lat systematycznie spada.

Wyniki badania pokazały też, że sztuczna inteligencja jest siłą rodzimych startupów. Co piąte przedsiębiorstwo deklaruje, że rozwija lub wykorzystuje technologie związane z uczeniem maszynowym lub sieciami neuronowymi. Na kolejnych miejscach znalazły się rozwiązania analityczne i badawcze (14 procent) oraz technologie finansowe (11 procent).

Młodym firmom dużo łatwiej jest obecnie pozyskać grant niż finansowanie od funduszu Venture Capital. Grant otrzymało aż 69 procent respondentów, którzy aplikowali w instytucjach, jak np. NCBR czy PARP. Natomiast jedynie 32 procent tych, którzy próbowali pozyskać inwestora VC, otrzymało term sheet.

Mimo to nastroje w środowisku pozostają pozytywne. 62 procent startupów wierzy, że wyjdzie na rynek międzynarodowy, a co dziesiąty - że zostanie „jednorożcem”, czyli jego firma zostanie wyceniona na miliard dolarów.

Co stymuluje rozwój startupów?

Ponad 50 procent startupów przyznało, że największy wpływ na ich rozwój miał mentoring. Wysoko zostały ocenione również spotkania środowisk startupowych oraz programy akceleracyjne, które zostały pozytywnie ocenione przez odpowiednio 40 i 30 procent respondentów.

Źródło: Startup Poland
Źródło: Startup Poland
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wśród startupowców optymizm nie maleje. Przyszłość widzą w różowych barwach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA