×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wschodni Kongres Gospodarczy: Młodzi ludzie nie wiedzą jak założyć i prowadzić własną firmę

  • Autor: PAP/JS
  • 27 wrz 2017 17:54

Studentom i osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą wciąż brakuje podstawowej wiedzy jak założyć firmę, z czym to jest związane i gdzie skierować pierwsze kroki - mówili w środę specjaliści na IV Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku.

Wschodni Kongres Gospodarczy: Młodzi ludzie nie wiedzą  jak założyć i prowadzić własną firmę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Zdaniem dyrektorki Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego Anny Daszuty-Zalewskiej, młodym przedsiębiorcom potrzebny jest przede wszystkim mentoring, czyli wsparcie doświadczonych osób.

• Daszuta-Zalewska dodała, że problemem jest też brak funduszy u młodych ludzi, który pozwoliłby na podjęcie przez nich ryzyka rozwijania własnego pomysłu.

W panelu dotyczącym tzw. start-upów, czyli małych przedsiębiorstw dopiero rozpoczynających działalność i poszukujących zarówno swojego rynku, jak i modelu biznesowego, wzięli udział przedstawiciele środowiska naukowego i biznesowego z regionu. Dyskutowano m.in. o tym jak rozwijają się start-upy w Polsce Wschodniej, czego im brakuje oraz jakie mają potrzeby ludzie zakładający własne firmy.

Jednym z głównych wniosków tej dyskusji jest brak wiedzy młodych ludzi jak założyć i prowadzić własną firmę. Na potrzebę kształcenia z podstaw przedsiębiorczości zwracał uwagę m.in. Maciej Kopczyński, wykładowca na Politechnice Białostockiej i opiekun studentów, którzy stworzyli Photona - robota, który ma pomagać najmłodszym w uczeniu się programowania. "Potencjał start-upów jest ogromny. Jest wiele osób, które mają świetne pomysły, ale brakuje im wsparcia, przede wszystkim edukacji z przedsiębiorczości, co byłoby pierwszym krokiem w założeniu firmy" - mówił.

Powiedział, że młodzi ludzie nie wiedzą gdzie skierować swoje kroki, gdy mają pomysł na biznes, gdzie mają udać się po pomoc w założeniu firmy, gdzie szukać wsparcia merytorycznego i finansowego i jak rozwijać swój pomysł. Tę wiedzę i doświadczenie - jak uważa Kopczyński - młodzi ludzie powinni zdobywać możliwie wcześnie.

Zdaniem dyrektorki Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego Anny Daszuty-Zalewskiej, młodym przedsiębiorcom potrzebny jest przede wszystkim mentoring, czyli wsparcie doświadczonych osób, które mogą doradzić jak rozwijać swój pomysł, ale też wsparcie tzw. aniołów biznesu (czyli prywatnych inwestorów inwestujących w biznesowe pomysły). "Nie mamy w regionie zbyt wielu aniołów biznesu, a to w początkowym etapie zakładania i rozwoju firmy jest bardzo potrzebne" - mówiła.

Daszuta-Zalewska dodała, że wiąże się z tym też brak funduszy u młodych ludzi, co pozwoliłoby na podjęcie przez nich ryzyka rozwijania własnego pomysłu. W jej ocenie ważne jest też budowanie "ekosystemu", czyli środowiska sprzyjającego rozwojowi start-upów i zatrzymywaniu młodych zdolnych ludzi w regionie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wschodni Kongres Gospodarczy: Młodzi ludzie nie wiedzą jak założyć i prowadzić własną firmę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Artmetic 2017-10-02 00:02:19

    Dotacje z PARP, biznesplany: artmetic.pl

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA