PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wózek widłowy zniknie? Tata Steel testuje egzoszkielety. To może być prawdziwa rewolucja w pracy

  • Autor: GP
  • 29 mar 2017 16:26

Indyjski koncern Tata we współpracy z Uniwersytetem Harwarda testuje egzoszkielety z myślą o osobach pracujących fizycznie, np. w sklepach. Rozwiązanie może znaleźć zastosowanie komercyjne w pracy za pięć lat. To tylko jeden z wielu projektów, który testuje Tata.

Wózek widłowy zniknie? Tata Steel testuje egzoszkielety. To może być prawdziwa rewolucja w pracy
Egzoszkielet testowany w ramach pilotażu Tata podnosi udźwig ludzkiego ciała. (fot.:pixabay.com)
REKLAMA

• Indyjski gigant Tata zdecydował się dać szansę egzoszkieletom. W ramach innowacyjnych testów, bada jak wpływają one na pracę przy przenoszeniu ciężarów.

• To tylko jeden z kilku projektów, które Tata rozwija. Innym jest noszony czujnik, dbający o zdrowie i otoczenie pracownika w hutach Tata Steel.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Technologia wchodzi w życie, w tym i w pracę. W Indiach testowane są nowe gadżety mające pomóc pracownikom sklepowym w ich codziennej pracy, w tym przy przenoszeniu ciężkich ładunków. W projekt zaangażowany jest Uniwersytet Harwarda, który wspomaga Tata Sons Limited - jedna ze składowych koncernu Tata Group.

Pracownicy uczestniczący w pilotażowym projekcie używają egzoszkieletów, zakładanych jak ubranie, który wspomaga funkcje motoryczne ludzkiego ciała. Szkielet pozwala na większy udźwig na przykład na kolanach, na udach, czy na łokciach. Realnie zwiększa to udźwig jakim dysponuje ciało. Całość eksperymentalnego rozwiązania napędzana jest oczywiście elektronicznie.

Takie rozwiązanie mogłoby wyeliminować z pracy codziennej w wielu dziedzinach konieczność używania podnośników czy wózków widłowych.

Logo koncernu TATA. (źródło: wikimedia.org/CC)
Logo koncernu TATA. (źródło: wikimedia.org/CC)

Donoszący o sprawie serwis Indiatimes przytacza oceny badaczy, według których komercyjne zastosowanie prototypu będzie możliwe już nawet za 5 lat.

Technika weszła już do huty w Indiach

Tata Steel testuje obecnie naręczne czujniki dla pracowników. - Wyglądający trochę, jak retro zegarek mechanizm jest naszpikowany czujnikami technicznymi. Mierzy temperaturę, bicie serca pracownika, ale też stężenie gazów w jego otoczeniu - donosi serwis Indiatimes.

Tata Steel to przedsiębiorstwo z branży hutniczej, zajmujące się, jak nazwa wskazuje, obróbką metali. Przy pracy hutniczej indyjski koncern chce dbać o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników właśnie takimi technicznymi urządzeniami.

- Noszone przez pracowników czujniki i urządzenia wpisują się w naszą wizję pracującego podłączonego do sieci - powiedział dr Gopichand Katragadda, CTO Tata Group. - Używamy w ten sposób technologii dla bezpieczeństwa pracy, jak i dla innych priorytetowych zadań.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wózek widłowy zniknie? Tata Steel testuje egzoszkielety. To może być prawdziwa rewolucja w pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA