×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W Warszawie i Rzeszowie powstaną inkubatory Europejskiej Agencji Kosmicznej

  • Autor: PAP/KDS
  • 28 paź 2022 13:53

W Warszawie i Rzeszowie powstaną inkubatory Europejskiej Agencji Kosmicznej, które będą wspierać polskie startupy. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek szefowie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

W Warszawie i Rzeszowie powstaną inkubatory Europejskiej Agencji Kosmicznej
Na zdjęciu: Josef Aschbacher, Cezariusz Lesisz, Sebastian Dąbski (fot. PAP/Tomasz Gzell)
REKLAMA

ESA BIC (European Space Agency Business Incubation Centres) to koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć centrów inkubacji biznesowej, oferująca pomoc w stworzeniu biznesplanu, założeniu firmy i pozyskaniu dodatkowych środków finansowych, zarówno ze źródeł publicznych, jak i prywatnych.

W piątek w Warszawie, podczas dwudniowej konferencji "10 lat Polski w ESA", dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher i prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz podpisali umowę w sprawie utworzenia inkubatora ESA BIC w Polsce.

Jak podkreślił Aschbacher, porozumienie jest przedłużeniem współpracy z Polską. Centra inkubacji ESA BIC będą się mieścić w dwóch miastach: w Rzeszowie i Warszawie. Celem - jak mówił - jest wsparcie w ciągu pięciu lat 35 polskich startupów, siedmiu każdego roku.

Czytaj więcej: Od nowego roku poważne zmiany w umowach o pracę. Dotkną pracowników i pracodawców

Przypomniał, że od 2003 r., kiedy postało pierwsze centrum inkubacji ESA BIC, 864 startupy zakończyły inkubację, a 316 jest w trakcie tego procesu.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna zaznaczył, że przez ostatnie 10 lat, dzięki udziałowi w ESA w Polsce rozwinęła się nowa gałąź gospodarki. "Mamy już w Polsce sektor kosmiczny. Do przetargów w ESA startuje 400 firm, 150 już wygrało kontrakty. Mamy kilkadziesiąt firm stricte zajmujących się technologiami kosmicznymi" - powiedział Wrochna.

"Dzisiaj obserwacja Ziemi, nawigacja, telekomunikacja to są dziedziny gospodarki, w których obroty sięgają miliardów, a obserwacja Ziemi wspomaga rolnictwo, leśnictwo, sytuacje kryzysowe, nawet gospodarkę przestrzenną. Jest to niesamowita inwestycja" - zauważył.

Czytaj więcej: Może ci przepaść 21 dni dodatkowego urlopu. Złóż wniosek, zanim będzie za późno

Ma on nadzieję, że za 10 kolejnych lat polskie firmy i instytucje naukowe będą dostarczały nie tylko pojedyncze komponenty, ale całe systemy, "wręcz będą budowały całe satelity, nadzorowały budowę satelity, budowę całej misji we współpracy międzynarodowej".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Warszawie i Rzeszowie powstaną inkubatory Europejskiej Agencji Kosmicznej
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA